Bitcoin ve Bitcoin Madenciliği Nedir? O nasıl çalışır?

Birkaç gün önce, dünya WannaCry adı verilen en büyük Ransomware saldırısını gördü. Bilgisayar korsanı kurbanların tüm bilgilerini şifreledi ve Bitcoins'in verileri şifresini çözmesini istedi. Hackerların neden dolar veya euro yerine Bitcoins sorduğunu merak edebilirsiniz? Bitcoin ve Bitcoin madenciliği nedir? Bitcoins sorma sebebi nedir? Bu makalede, Bitcoins hakkında bilmeniz gereken her şeyi paylaşacağım ve nasıl çalışıyorlar.

Bitcoin nedir?

Bitcoin, 'cryptocurrency' olarak da bilinen internetin sanal bankacılık para birimidir. Dünyanın “ilk merkezi olmayan dijital para birimi” dir. Satoshi Nakamoto olarak bilinen gizemli bir kişi 2009 yılında bitcoin'i başlattı. Gerçek kimliği hala bilinmemektedir. Birkaç yıldan beri varlığını sürdürüyor ve birçok insan, nereden geliyorlar? Yasal mı? Onları nereden alabilirsin?
Bitcoin ve Bitcoin Madenciliği Nedir?  O nasıl çalışır?
Bitcoin ve Bitcoin Madenciliği Nedir? O nasıl çalışır?
Bitcoins dijital paralardır, internet üzerinden gönderebilirsiniz. Diğer seçeneklerle karşılaştırıldığında, bitcoin'in birçok avantajı vardır. Onlar bankaya gitmeden direkt olarak internetten diğerine aktarılırlar. Bu, işlem ücretlerinin son derece düşük olduğu, herkesin her ülkede kullanabileceği, hesabın donmadığı ve sınırlama olmadığı anlamına gelir.
Bitcoins, matematiksel hesaplamalar tarafından oluşturulan ve 'madenciler' olarak adlandırılan milyonlarca bilgisayar kullanıcısı tarafından denetlenen bir dijital kamu parası biçimidir. Bitcoins, özünde, elektrik para değerine sahip uzun kod dizilerine dönüştürülür. Tek bir Bitcoin değeri çılgınca dalgalandı ve 2013'ün sonlarında bu seviyenin yarısından daha azına inmeden önce yaklaşık 1.000 dolar seviyesine ulaştı ve ardından 2016'da yeniden yükseldi. 2017 yılında bu değer 2500 $ 'a ulaştı (bitcoin başına)

Bitcoin Madencileri Kimdir?

Başlangıçta, bitcoin madencileri sadece kriptografi meraklılarıydı. Projeyle ilgilenen ve blok bilgisayarlarını bilerek kullanabilmeleri için yedek bilgisayar gücünü kullanan kişiler, bitcoin ile ödüllendirilebiliyorlardı. Bitcoin'in değeri arttıkça, daha fazla insan potansiyel bir işletme olarak madencilik gördü, depolara ve donanıma olabildiğince çok bitcoin madene yatırım yaptı.
Bu depolar genellikle maliyetlerini daha da düşürmek için düşük elektrik fiyatları olan alanlarda kurulur. Bu ölçek ekonomileri ile, hobistlerin, eğlenmek için hâlâ çok şey yapmasına rağmen, Bitcoin madenciliğinden yararlanmalarını zorlaştırdı.

Bitcoin Nasıl Çalışır? (Bitcoin Madenciliği)

Bitcoins satın alabileceğiniz ve satabileceğiniz İnternet'te birçok döviz kuru var. Bozuk paralar, dijital cüzdanınızda bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza veya herhangi bir çevrimiçi cüzdanınıza kaydedilir. Bitcoin gönderme ve alma, e-posta göndermek ve almak kadar kolaydır, Bitcoin ile herhangi bir şey satın alabilirsiniz.
Bitcoin nasıl çalışır?
Bitcoin, kullanıcıların dosyalarından oluşan bir bilgisayar ağı, BitTorrent, bir dosya paylaşım sistemi ve Skype, bir ses, video ve sohbet servisini destekleyen ağlara benziyor. Bitcoins matematiksel olarak bu ağdaki bilgisayarların zor sayıda çürütme görevlerini yürüttükleri bir şekilde üretilir, “Bitcoin madenciliği” olarak bilinen bir prosedür.
Bitcoin kullanmak için Bitcoin cüzdanını kurmanız gerekir. Bilgisayarınıza veya cep telefonunuza bir Bitcoin cüzdanı yükledikten sonra, ilk Bitcoin adresinizi oluşturacak ve ihtiyacınız olduğunda daha fazla oluşturabilirsiniz. Adreslerinizi arkadaşlarınıza verebilir, böylece size ödeme yapabilir veya tam tersini yapabilirsiniz. Bu, e-postanın nasıl çalıştığıyla oldukça benzerdir, ancak bir defada bir bitcoin adresi kullanabilirsiniz.
Bitcoin sistemi, Bitcoin madencileri adı verilen kişiler tarafından güvence altına alınmıştır. İşçileri veya madencilere, işlemleri doğrulamak için yeni oluşturulan bitcoins ödenir. Doğrulandıktan sonra tüm işlemler şeffaf bir kamu kaydına kaydedilir. Bitcoin sisteminin matematiği, zaman içinde Bitcoin'leri “madenler” için gittikçe daha zor hale getirilecek şekilde ayarlandı ve hiç bir zaman çıkarılamayan toplam sayı yaklaşık 21 milyon ile sınırlandı. Bu nedenle, merkez bankasının yeni Bitcoins selini yayınlaması ve dolaşımda olanları devalüe etmesinin bir yolu yoktur.
Bu, Ransom Attackers'ın banka parası yerine Bitcoin sorması için yeterli bir nedendir.
Share:

Popular Posts

Öne Çıkan Yayın

Eski telefonunuzu, her yerden izleyebileceğiniz bir ev güvenlik kamerasına nasıl dönüştürebilirsiniz

Yakın zamanda telefonları yükselttiyseniz ve eski cihazınızla ne yapacağınızdan emin değilseniz, bunu bir güvenlik kamerasına dönüştürmeyi d...

En Çok Okunan Yayınlar

Blog Arşivi

Recent Posts