11 May 2018

Boot Camp ile Mac'te Windows Nasıl Kurulur

Yıllar önce PowerPC'den Intel'e geçiş sayesinde bir Mac sadece bir PC. Elbette, Mac'ler macOS ile geliyor, ancak Apple'ın yerleşik Boot Camp özelliğini kullanarak MacOS'la birlikte kolayca Windows yükleyebilirsiniz.
Önyükleme Kampı, Windows'u çift önyüklemeli bir yapılandırmaya yükler; bu, her iki işletim sisteminin de ayrı ayrı yükleneceği anlamına gelir. Her seferinde sadece bir tane kullanabilirsiniz, ancak bilgisayarın her birinde tam güç elde edersiniz.

Boot Camp Kullanmanız Gerekir mi?

Windows'u yüklemeden önce, Boot Camp'in ihtiyaçlarınız için en iyi seçenek olup olmadığını düşünün. Dikkate alınması gereken birkaç dezavantaj vardır.
Mac'inize Windows yüklemek için Önyükleme Kampı'nı kullandığınızda, sürücünüzü yeniden kullanmanız gerekecektir. Bu, sürücü alanınızı biraz kullanacaktır. Bir Mac üzerinde depolama oldukça pahalı olduğundan, gerçekten düşünmeniz gereken bir şey. Ayrıca, Windows'u kullanmak istediğiniz her seferinde yeniden başlatmanız ve tekrar macio'ya geçmek istediğinizde yeniden başlatmanız gerekecektir. Önyükleme Kampı'nın avantajı elbette, Windows'u doğrudan donanım üzerinde çalıştırıyor olmanızdır, bu yüzden sanal bir makineden çok daha hızlı olacaktır.
Tek yapmanız gereken, Mac'inizde birkaç Windows uygulaması çalıştırmaksa ve bu uygulamalar çok fazla kaynak içermiyorsa (3D oyunlar gibi), Parallelsgibi sanal bir makine kullanmayı düşünebilirsiniz   (ücretsiz deneme var),  VMware Fusion ya da   bunun yerine bu yazılımı çalıştırmak için VirtualBox . Zamanın büyük çoğunluğu, aslında Boot Camp'i kullanmanız gerekmiyor ve sanal bir makineyi kullanmanız daha iyi olur. Ancak, Mac'inizde Windows oyunları oynamak istiyorsanız, Boot Camp iyi bir seçim olabilir.
Yine de çoğu insan için, Parallels Mac'inizi Windows'da çalıştırmayı çok kolaylaştırdı. Yazılımı test etmek ve Windows çalıştırmak için her gün How-To Geek'te kullandığımız bir şey. MacOS ile entegrasyon inanılmaz derecede iyi yapılmış ve hız Virtualbox'ı havaya uçurdu. Uzun vadede, fiyat buna değer. Önyükleme Kampı bölümünüzü sanal bir makine olarak yüklemek için Parallels'ı bile kullanabiliyorsunuz.

Windows'un hangi sürümünü çalıştırabilirim?

Hangi Windows sürümünü çalıştırabilirsiniz Mac'inize bağlıdır: son modeller yalnızca Windows 10'u destekler, bazı eski Mac'ler ise yalnızca Windows'un eski sürümleriyle çalışır. İşte Apple'ın resmi destekli modellerin listelerine bağlantılar ile birlikte hızlı bir taslak.
Mac'lerin yalnızca Windows'un 64 bit, Enterprise olmayan sürümlerini çalıştırabildiğini unutmayın.
Windows'u yüklemek için yükleyicinin bir ISO dosyasına ihtiyacınız olacak. Windows 10'u yüklemek için bir ürün anahtarına ihtiyacınız olmasa da, Windows kurulum medyasını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Windows 7'yi yüklüyorsanız, ayrıca en az 16GB'lık bir USB sürücüye ihtiyacınız olacaktır. Yükleyici ve sürücüler için boyut olarak. Windows 8.1 ve Windows 10, yükleme için harici bir sürücü değildir.

Mac'inize Windows Nasıl Kurulur

Windows'u yüklemeye hazır mısınız? Başlamadan önce, Mac'inizi yedeklemek için muhtemelen iyi bir fikirdir. Oranlar hiçbir şey ters gitmeyecek, ama her zaman bir şeyleri bölümlerken, her zaman bir şans var. Bitti? Başlayalım.
Mac'inizde bulunan Önyükleme Kampı Yardımcısı uygulamasını kullanacaksınız. Command + Space tuşuna basarak, Boot Camp yazarak  ve Enter tuşuna basarak açın.
Önyükleme Kampı Yardımcısı size bölümleme, sürücülerin indirilmesi ve yükleyicinin sizin için başlamasından geçecek. “Devam Et” i tıklayın ve kullanmak istediğiniz ISO dosyasını ve Windows bölümünüzün ne kadar büyük olmasını istediğiniz sorulur.
Alanı nasıl ayırmanız, Windows sisteminiz için ne kadar alan istediğinize ve macOS sisteminiz için ne kadar alan istediğinize bağlıdır. Bu işlemden sonra bölümlerinizi yeniden boyutlandırmak istiyorsanız, üçüncü taraf bir araç kullanmanız gerekecek, bu yüzden şimdi dikkatli bir şekilde seçin.
Windows 7'yi yüklüyorsanız, buradaki siparişin biraz farklı olduğunu unutmayın: Önyükleme Kampı öncelikle yükleyici USB diskinizi kurmanız için size rehberlik edecek, ardından bölümleme hakkında bilgi verecektir.
Hazır olduğunuzda, “Yükle” ye tıklayın ve Boot Camp, “Windows destek yazılımı” olarak adlandırdığı sürücüleri indirmeye başlayacaktır.
Yükleyici ayrıca diskinizi bölümlere ayıracak, yükleyiciyi bu bölüme kopyalayacak ve sürücüleri yüklemeden sonra çalışacak şekilde yerleştirecektir. Tüm bunları çalışırken Mac'inizi kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak bölümleme aşamasında işler çok yavaşlar.
Sonunda, Mac'iniz yeniden başlatılacak ve standart Windows yükleyicisini göreceksiniz.
Sorulduğunda BOOTCAMP etiketli bölümü seçin - başka bir bölüme yükleme yapmayın, ya da makroları kaldırarak tüm verilerinizi kaybedebilirsiniz. (Yedekleme yaptınız, değil mi?) Windows şimdi normal yükleme işlemini tamamlayacak.
Windows yerleşikleştirme işlemi, Internet'e bağlanmanızı isteyebilir, ancak bunu sürücüler olmadan yapamazsınız: masaüstünüze ulaşıncaya kadar bu adımları atlayın, hangi noktada Boot Camp yükleyicisi görünecektir.
Sürücülerinizi kurmak için yükleyiciyle devam edin ve her şey hazır olmalısınız!

Mac'inize Windows'a Nasıl Önyükleme

Varsayılan olarak Mac'iniz hala MacOS'a önyükleme yapacaktır. Windows'a erişmek için Mac'inizi kapatmanız, ardından Option tuşunu basılı tutarken açmanız gerekir. Hangi sürücüye önyüklemek istediğiniz sorulur.
Windows'a varsayılan olarak önyüklemek isterseniz, bunu kurtarma modunda veya Windows'ta Boot Camp Denetim Masası'nı kullanarak ayarlarsınız. Bunu, Windows'u yükledikten sonra sistem tepsinizde bulacaksınız, ancak bulmak için Yukarı oku tıklamanız gerekebilir.
Bu kontrol paneli, Mac'inizin önyükleme yapabildiği varsayılan işletim sistemini ve ayrıca klavye ve izleme paneli ayarlarını da seçmenizi sağlar.
Windows'da, Mac'in Command tuşu Windows tuşu olarak işlev görürken, Option tuşu Alt tuşu olarak işlev görür. Bir Dokunma Çubuğunuz varsa, MacOS'taki Uzatılmış Kontrol Şeridine benzer tam bir düğme kümesi görürsünüz.
Fonksiyon tuşlarını (F1, F2, vb.) Görmek için sadece Fn tuşunu basılı tutun. Bunu Windows'ta varsayılan yapmak için bir yolu yoktur.

Mac'inizden Windows Nasıl Kaldırılır

Windows'unuzu Mac'inizden kaldırmak ve alanı boşaltmak isterseniz, macOS'a yeniden başlayın ve Boot Camp Assistant'ı tekrar açın. Diski Geri Yükle'yi Tek Bir Birim seçeneğine göreceksiniz.
Önyükleme Kampı Yardımcısı, otomatik olarak Windows'u kaldırır ve tüm alanı geri alarak, sizin için macOS bölümünü genişletir. Uyarı : Bu, Windows bölümünüzdeki tüm dosyaları siler, bu yüzden önce yedek kopyalarınızın bulunduğundan emin olun!

Hiç yorum yok:
Yaz yorum

Öne Çıkan Yayın

Eski telefonunuzu, her yerden izleyebileceğiniz bir ev güvenlik kamerasına nasıl dönüştürebilirsiniz

Yakın zamanda telefonları yükselttiyseniz ve eski cihazınızla ne yapacağınızdan emin değilseniz, bunu bir güvenlik kamerasına dönüştürmeyi d...

Youtube'de Biz

Etiketler

android (29) Araçlar (51) Debugger (1) Delphi (3) Güvenlik (41) Iphone (4) İnsan Hayatı (20) İnternet (22) Knight Online (2) Kriptoloji (18) Linux (13) Manga (2) OllyDbg (1) One Piece (3) Sistem (33) SQL (2) TV (1) Windows (45)

ads