Farklı Ethernet Kabloları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey Ve Nasıl Çalışıyor?

Wi-Fi'den gerçekten nefret ediyorum ve sen de yapmalısın. Kendi evinize sahipseniz veya ev sahibiniz duvarda birkaç delik açmazsa, evin etrafında gigabit Ethernet'i çalıştırmak, daha hızlı bir bilgi işlem deneyimi için yapabileceğiniz en iyi şeydir. Peki tüm bunlar Cat 6 veya çapraz kablolar hakkında ne? Ethernet kablolaması hakkında bilmeniz gereken her şey.
Ayrıca, ev ağı için yazıcı ve dosya paylaşımı gibi bir ev ağının yazılım tarafı hakkında daha fazla bilgi içeren ücretsiz, indirilebilir bir kılavuzumuz da var.

Wi-Fi ile ilgili sorun nedir?

Wi-Fi her zaman kablolu bağlantıdan daha yavaş olacaktır. 802.11ac Router ile uyumlu bir yönlendirici ile eşleştirilen 802.11ac ile en son mobil cihazlarınız varsa, muhtemelen bir fark görmeyeceksiniz. Kablosuz 802.11ac Router Satın Almalı mı? 802.11ac, kabarma hızları vaat ediyor, ancak birçok tüketici artık yeni versiyonun değerli olup olmadığını merak ederek 802.11n'ye yükseltme yapmakta. Daha Fazlasını Okuyun, ancak bu yalnızca birkaç cihaz için geçerlidir ve yalnızca ideal durumlarda geçerlidir. Çoğu evde, spektrumdaki alan için yarışan diğer kablosuz ağlara sahipsiniz; tuğla duvarlarınız var; Bir evde farklı katlarınız var ve sinyalin ulaşamadığı odalar var; Oyun oynarken veya video konferans yaparken ciddi bir gecikme yaşarsın.
Ancak bu Wi-Fi hakkında bir makale değil. Yapmaya çalıştığım nokta: her zaman mümkün olduğunda kablolu bir Ethernet bağlantısı çalıştırın . Bilgisayarınız bunun için size teşekkür edecek.

Cat 5, Cat 5e ve Cat 6

Ev ağıyla ilgili çok fazla jargon var, ama işte önemli olan. İlk yukarıya: UTP ve STP. UTP Korumasız Twisted Pair anlamına gelir ve en yaygın olanıdır. Teller, başka bir korumaya sahip olmayan bir lastik manşon içinde paketlenmiştir. STP korumalı ; bir folyo tabakası, sinyalleri elektrik girişiminden korur, ancak topraklı portlarla uyumlu ekipmana ihtiyaç duyar. STP daha pahalıdır, ancak sinyal daha uzun mesafelerde çok fazla bozulmaz - bu, ağır makine veya diğer parazitli alanlarda yaygın olarak kullanılır.
Tüm UTP kabloları teoride anahtarlar veya ana bilgisayarlar arasında 100 metre uzunlukları desteklemelidir. Daha uzun kablolara ihtiyacınız varsa, gerektiği gibi uzatmak için bir güç kaynağına ihtiyacınız olacaktır. Bu zor bir sınır veya tam bir bilim değildir: iyi yapılmış kablolar daha uzun sürebilir ve kötü yapılmış kablolar önemli ölçüde daha kısa sürebilir.
Tüm ağ kabloları 8 telden oluşur; bükülmüş ve 4 çift halinde yapılmıştır, her renk ilgili kesikli / çizgili beyaz kablolarla düz bir renkle kodlanmıştır.

CAT 5

Cat 5, hala bulabileceğiniz en kötü Ethernet kablosu türüdür, ancak teoride 100 Mbps'ye kadar desteklemelidir. Cat 5 sadece 4 çift tel kullanır, ancak 100 Mbps elde etmek için 10 Mbps (1,2,3,6) tarafından kullanılandan farklı bir pim seti (4,5,7,8) gerekir. Bu nedenle, sadece 4 kablo ile yapılmış olan ve sadece 10 Mbps destekleyebilecek olan özellikle ucuz bir Cat 5 ucu bulabilirsiniz. Bahçenizdeki kulübede düşük bant genişliği olan bir cihaza uzun süre kablo kullanmanız gerekmedikçe Cat 5'ten uzak durun.

CAT 5e

Cat 5e (“e”, “geliştirilmiş” anlamına gelir), en çok bilinen şekilde 1000 Mbps'ye kadar hızları veya “Gigabit Ethernet” i mümkün kılan çapraz kartaşı azaltmak için tasarlanmış bir Cat 5 versiyonudur. Cat 5e, bugün satıldığını bulacağınız en yaygın kablo türüdür ve evde genel kullanım için çok uygundur. Gigabit hızları için, kablodaki dört çift kullanılır.

CAT 6

Cat 6, teorik olarak, bölüm başına 10 gigabite kadar - 10,000 Mbps - maksimum 37 metre uzunluğa kadar uzanabilir ve bu hızları destekleyen herhangi bir tüketici anahtarı bulamayacağınız için ev için tam bir overkill olacaktır. Yeni bir ev inşa ediyor ve her katın bir araya getirilmesi için bir şey istiyor olsaydınız, belki Cat 6'yı geleceğe hazır hale getirme uğruna düşünün, ancak başka bir deyişle Cat 6 kablolarını satın almak için yolunuzdan çıkmayın. Mevcut Cat 5e ve Cat 5 cihazları ile tamamen uyumludur. Fiziksel olarak, Cat 6 kablolamanın her bir çiftte daha fazla bükülme vardır ve merkezden geçen bir plastik ayırıcı omurgaya sahiptir, çapraz karışma azalır ve daha yüksek hızlar sağlanır. Cat 6a, 100 metre uzunluğun üzerinde 10 Gbps'yi desteklemek için tasarlanmış yeni bir standarttır.

Hublar, Anahtarlar ve Yönlendiriciler

Yalnız kablolama oldukça işe yaramaz. Herhangi bir Ethernet ağının merkezinde, her biri bir dizi Ethernet portu sağlayan bu 3 cihaz bulunmaktadır. Bugünlerde satılan hub'ları bulamayacağınız halde, anahtarları ve yönlendiricileri anlamak için bunları anlamak önemlidir.
Bir merkez, bilgisayarla konuşan, oldukça aptal bir aygıttır. Bağlantı noktalarından birinde bir sinyal alır ve mesajı diğer herkese körü körüne kopyalar - iletiyi herkese iletir. Anahtarlar bir tür akıllı merkezdir: gönderilmekte olan paketin hedefini inceler ve yalnızca uygun bağlantı noktasına yönlendirir, böylece ağdaki diğer tüm makineler onlar için tasarlanmamış olanları almayacaktır.
Kesinlikle, bir yönlendirici sadece Internet ve yerel ağ arasında bir ağ geçidi olarak hareket eder, ancak modern yönlendiriciler aslında birleşik anahtarlar ve bir yönlendirici, böylece kablolu bir bağlantı üzerinden (genellikle) 4 cihaza kadar takabilirsiniz.
Yönlendiricinizdeki bağlantı noktalarından daha fazla kablolu aygıtınız varsa, ağa anahtar ekleyerek bağlantı noktası sayısını artırabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey anahtar ve yönlendirici arasında biraz geçiş kablosu. Bu aynı zamanda, ofisinize birden fazla cihazla bir anahtar yerleştirebileceğiniz anlamına gelir ve yalnızca alt taraftaki yönlendiriciye tek bir çapraz kablo çalıştırmanız gerekir. Altyapı kablolaması genellikle makinenizden yerel bir anahtara göre daha yüksektir, çünkü diğer uçtaki tüm yerel düğümlerden birleştirilmiş veri paketlerini taşır.

Ethernet üzerindeki güç

10/100 Mbps hızlarında, dört çift telin sadece ikisi kullanılır; Bu nedenle kullanılmayan iki çift tel, 25W'a kadar güç taşımak için kullanılabilir. Bu genellikle IP kameralar veya kablosuz tekrarlayıcılar için kullanılır, ancak PoE bağlantı noktaları sağlayan bir anahtara ihtiyacınız olacaktır.
Yukarıdaki görüntü 5 portlu bir anahtardır. PoE işaretli sarı bağlantı noktası Ethernet üzerinden Güç sağlar. Bu D-Link 5 bağlantı noktası anahtarı, Amazon'dan edinilebilir .

Crossover Kablolama

Crossover Ethernet özel bir şeklidir gönderme ve alma çiftleri ters edilmiştir. Daha önce kendi crossover kablosunu nasıl yapacağınızı gösterdik. Pratik anlamda, bunlar için kullanılabilir:
  • Kendi mini ağını oluşturan bir bilgisayarı başka bir bilgisayara bağlayın.
  • Birden çok anahtar ve yönlendirici bağlayarak bir ağı genişletin.
Pratikte, anahtarlar, düzenli kablo serisinde “çaprazlama modunu” etkinleştirebileceğiniz fiziksel bir düğmeye sahip olacaktır; veya otomatik olarak takılı olan kablo tipini algılar ve sizin için uygun bağlantıları yaparlar. Başka bir deyişle: çapraz kablolar için endişelenmeyin , çünkü muhtemelen bir tanesine asla ihtiyacınız olmaz.

Yavaşlama

Yani tüm ağınızı gigabit hızlarında kurmaya çalışıyorsunuz, ama bir şey doğru değil mi? Burada üç faktörün olduğunu unutmayın: önce, kablo kendisi. Cat 5e, gigabit için yeterli olmalıdır, bu nedenle yanlışlıkla Cat 5'in uzunluğunu kullanmadığınızı kontrol edin - aynı görünürler ve sadece kablonun üzerindeki işaretler herhangi bir farkı gösterir. Daha sonra anahtarı veya yönlendiricinin gigabit hızlarıyla uyumlu olduğunu kontrol edin. Son olarak, bilgisayarınızı kontrol edin çünkü anakartınızın sadece 10/100 Ethernet portuna sahip olması oldukça olası. Eğer öyleyse, bir USB Gigabit Ethernet adaptörü veya bir PCI-E kartı satın alabilirsiniz.
Bu tür bir şey sizi ilgilendirirse, temel düzeyde bir CompTIA Networking + kalifikasyonu için çalışmayı düşünün - CV'nizde harika görünecektir.
Share:

Popular Posts

Öne Çıkan Yayın

Eski telefonunuzu, her yerden izleyebileceğiniz bir ev güvenlik kamerasına nasıl dönüştürebilirsiniz

Yakın zamanda telefonları yükselttiyseniz ve eski cihazınızla ne yapacağınızdan emin değilseniz, bunu bir güvenlik kamerasına dönüştürmeyi d...

En Çok Okunan Yayınlar

Blog Arşivi

Recent Posts