6 May 2018

SD Kartı Nasıl Onarır ve Verilerinizi Kurtarırsınız ?

Kullanıcıların Android cihazlarını tercih etmesinin birçok nedenlerinden biri, MicroSD Kart kullanarak mevcut depolama alanı miktarını genişletme kabiliyetidir. Bugün, Android cihazlara 256GB'a kadar harici depolama alanı eklediğimizden, SD kart herhangi bir anlatım belirtisi olmadan çöktüğünde boğulmak zorunda kalıyorsunuz.
Android cihazınızda kilitlenen bir SD kartın nasıl onarılacağı konusunda sorun yaşıyorsanız, deneyebileceğiniz bazı düzeltmeler vardır. SD Kart sorunları için tekil bir çözüm olmadığı için, harici depolama alanınız ile ilgili sorunu tespit etmenize yardımcı olacak bir kılavuz oluşturduk ve SD kartınızı çalıştırmaya ve saklanan verilerinizi birlikte almasına olanak tanıyan birden fazla çözümden söz ettik.

Başlamadan önce

Fotoğraflardan herhangi birini korumak istiyorsanız kartı biçimlendirmeyin. Kartınızda bulunan dosyaları kurtarmaya çalıştıktan sonra, yazmaya karşı korumalı bir SD kartın nasıl biçimlendirileceğine ilişkin ayrı makalemizdeki ipuçlarını takip edebilirsiniz.
Şimdi farklı bir kart okuyucu bulmaya çalışın. Dizüstü bilgisayarınıza veya PC'nizin yerleşik yuvasına bir SD kart taktıysanız ve hiçbir şey olmuyorsa, farklı bir bilgisayar veya USB kart okuyucusu kullanmayı deneyin.

Bazen kart okuyucu değil, kart arızası. Bir USB SD kart okuyucuyu, hem microSD hem de standart SD kartlarını kabul edecek bir çift pound için çevrimiçi satın alabilirsiniz.

Çöken bir SD Kartı Onarma ve Verilerinizi Koruma Adımları:

Adım 1 - SD Kartı fiziksel olarak temizleyin

Dayanıklı ve uzun ömürlü olmasına rağmen, SD kartlar bazen fiziksel hasar nedeniyle çökmeye eğilimlidir. Telefonunuzu her yere götürdüğünüz için, çatlakları doldurmak için bazı kir ve tozlar bağlanır, bu da SD kartının zaman zaman çalışmayı durdurmasını sağlayabilir.
Çöken bir SD kartın nasıl tamir edileceğine ilişkin ilk şey, fiziksel olarak fırçalamak ve temizlemek.
 • MicroSD kartını Android cihazınızdan çıkarın ve temiz bir yüzeye yerleştirin. Güvenlik için SD kartı çıkarmadan önce telefonunuzu kapattığınızdan emin olun.
 • MicroSD kartını çevirin ve beyaz bir silgi kullanarak SD kartın altın kontak pimlerini yavaşça fırçalayın ve artık kir veya kirden kurtulun.
 • Alkol bazlı bir temizleme solüsyonunuz veya tırnak cilası çıkarıcınız varsa, bir Q-ucu kullanarak konektör pimleri üzerinde durun ve hafifçe ovalayın.
SD kart kuruduktan sonra, Android cihazınıza geri takabilir ve çözümün işe yarayıp yaramadığını görmek için açabilirsiniz.

Adım 2 - SD Kartı Biçimlendir

SD kartınız Android cihazı tarafından algılanıyorsa, ancak kaydedilen dosyalara erişme konusunda sorun yaşıyorsanız, dosyaların bozulma olasılığı vardır. Bu, kaydedilen depodaki belirli bir bozuk dosya veya soruna neden olan bir virüs nedeniyle olabilir.
Her iki durumda da denemeniz gereken tek seçenek, SD kartını biçimlendirmek için yeniden kullanılabilir hale getirmektir.
 • Android cihazınızın ana ekranından Ayarlar uygulamasına gidin ve ardından Depolama alanını bulmak için aşağı kaydırın.
 • In Depolama sekmesi, bulmak mümkün olacak Silme SD Kart yüzden devam edin ve seçin seçeneğini.
 • SD kartınızda saklanan tüm dosya ve klasörleri silmek için eyleminizi onaylayın ve bu sorunu etkili bir şekilde çözmelidir.

3. Adım - SD kart uyumluluğunu kontrol edin

Eski bir Android cihazında çökmüş bir SD kartın nasıl onarılacağını anlamaya çalışıyorsanız, ayrıntılara daha dikkatli bakmanız gerekebilir. SD kartınız mobil cihazda tanınmıyorsa, ancak bilgisayarınızla birlikte çalışıyorsa, sorun uyumluluk ile ilgili olabilir.
 • Eski telefonunuzla birlikte kullanmaya çalıştığınız MicroSD kart SDXC versiyonu ise (daha yüksek aktarım hızları için üretilmiştir), tanınmayacaktır.
 • Cihazınız tarafından desteklenen maksimum genişletilebilir depolama kapasitesine bakın, çünkü bunlar 64GB'den başlayarak 256GB'a kadar değişebilir.

Adım 4 - SD kartı bir PC kullanarak teşhis edin

Basit bir biçim SD kart sorununu çözmenize yardımcı olmadıysa, sorunun daha teknik bir analizine ihtiyacınız olabilir. Bunu yapmak için SD kartınızı bir bilgisayara takabilir ve ilgili hataları bulmak ve bunları etkili bir şekilde düzeltmek için teşhis araçlarını kullanabilirsiniz.
 • Android mobil cihazınızı bir USB kablosu kullanarak bir bilgisayara bağlayın.
 • Android'i MTP (Ortam aktarma modu) değil , MSC (Yığın depolama modu) olarak bağladığınızdan emin olun Telefonu bilgisayarınıza bağladığınızda bildirim menüsünü kullanarak bunu yapabilirsiniz.
 • Windows Gezgini'ni başlatın ve ekranda gördüğünüz SD kart sürücüsüne sağ tıklayın. Seçenekler menüsünde Özellikler - Araçlar - Hata Denetimi'ni seçin ve tüm işlemin tamamlanmasını bekleyin.
 • Bilgisayar SD kartınızın yazılımını güncellemeye çalışacak ve çökmesine neden olan hataları düzeltecektir.

Adım 5 - Veri kaybı olmadan bozuk bir SD kartı onarmak / onarmak için chkdsk kullanın

Bozuk SD kart onarımı için “chkdsk” komutu ilk tercihinizdir. Biçim gerektirmeden, bozuk bir SD kartı onarmanıza veya onarmanıza ve aygıttaki tüm önemli dosyalarınıza yeniden erişebilmenizi sağlar. Nasıl çalıştığını görelim. (Bu gösteri için Windows 7 kullanıyorum)
1. SD kartınızı bir kart okuyucu ile bilgisayarınıza takın.
2. Başlat menüsüne gidin, arama çubuğuna “cmd” yazın, enter tuşuna basın ve “cmd” adlı bir şey görebilirsiniz. exe ”programlarının bir listesi.
3. “cmd. exe ”ve sonra biçimlendirmeden bozuk SD kartınızı düzeltmenize izin veren aşağıdaki komut pencerelerini elde edersiniz.
4. “chkdsk / X / f sd card letter:” veya “chkdsk sd card letter: / f“ yazın, örneğin “chkdsk / X / f G:” veya “chkdsk h: / f”.
Tüm adımları tamamladıktan sonra, Windows SD kartın dosya sistemini kontrol etmiş ve düzeltmiş olacaktır. Genellikle birkaç dakika sürer. Bundan sonra, komut penceresindeki “Windows dosya sisteminde düzeltmeler yaptı” görürseniz, tebrikler! Hasarlı SD kart başarıyla düzeltildi ve verilerinizi tekrar görebilirsiniz. Aksi takdirde, dosyalarınızı bozuk SD karttan almak ve biçimlendirerek onarabilmek için üçüncü taraf bir veri kurtarma yazılımı denemelisiniz.
İşlem tamamlandığında, SD kartını Android cihazınıza geri gönderebilir ve sorunun çözülüp çözülmediğini görebilirsiniz.

6. Adım: Hasarlı SD karttan veri kurtarmak için EaseUS Veri Kurtarma Sihirbazı'nı kullanın

1. Bozulmuş SD kartı PC'nize bağlayın, EaseUS'un veri kurtarma yazılımını başlatın, kartı seçin ve “Tara” düğmesine tıklayın. 
2. Hızlı tarama, önce SD karttaki tüm kayıp ve mevcut verileri aramaya başlar. Ve bundan sonra, daha fazla dosya bulmak için derin bir tarama otomatik olarak başlatılacaktır.
3. Taramadan sonra, kurtarmak istediğiniz dosyaları seçin ve geri almak için “Kurtar” düğmesine tıklayın.

Öne Çıkan Yayın

Eski telefonunuzu, her yerden izleyebileceğiniz bir ev güvenlik kamerasına nasıl dönüştürebilirsiniz

Yakın zamanda telefonları yükselttiyseniz ve eski cihazınızla ne yapacağınızdan emin değilseniz, bunu bir güvenlik kamerasına dönüştürmeyi d...

Youtube'de Biz

Etiketler

android (29) Araçlar (51) Debugger (1) Delphi (3) Güvenlik (41) Iphone (4) İnsan Hayatı (20) İnternet (22) Knight Online (2) Kriptoloji (18) Linux (13) Manga (2) OllyDbg (1) One Piece (3) Sistem (33) SQL (2) TV (1) Windows (45)

ads