11 May 2018

Windows, Linux ve Mac'te MAC Adresinizi Nasıl Değiştireceksiniz?

Bilgisayarınızdaki veya diğer herhangi bir ağ aygıtındaki her ağ arabiriminin benzersiz bir MAC adresi vardır. Bu MAC adresleri fabrikada atanmıştır, ancak yazılımdaki MAC adreslerini değiştirebilir veya "taklit edebilir".

MAC, “ortam erişim kontrolü” anlamına gelir. MAC adresleri, bir donanım bağdaştırıcısına karşılık geldikleri için genellikle fiziksel adresler veya donanım adresleri olarak da adlandırılır.Hangi MAC Adresleri Kullanılıyor?

Çekirdek ağ kullanımlarına ek olarak, MAC adresleri genellikle başka amaçlar için kullanılır:
  • Statik IP Atama: Yönlendiriciler, bilgisayarlarınıza statik IP adresleri atamanıza izin verir. Bir cihaz bağlandığında, eşleşen bir MAC adresi varsa her zaman belirli bir IP adresi alır.
  • MAC Adresi Filtreleme: Ağlar MAC adresi filtrelemesini kullanabilir, sadece belirli MAC adreslerine sahip cihazların bir ağa bağlanmasına izin verir. Bu harika bir güvenlik aracı değil çünkü insanlar MAC adreslerini taklit edebilir.
  • MAC Kimlik Doğrulama: Bazı İnternet servis sağlayıcıları bir MAC adresiyle kimlik doğrulaması gerektirebilir ve sadece bu MAC adresine sahip bir cihazın İnternete bağlanmasına izin verebilir. Bağlanmak için yönlendiricinizi veya bilgisayarınızın MAC adresini değiştirmeniz gerekebilir.
  • Cihaz Kimliği: Birçok havaalanı Wi-Fi ağı ve diğer genel Wi-Fi ağları, bir cihazın MAC adresini tanımlamak için kullanır. Örneğin, bir havaalanı Wi-Fi ağı 30 dakika ücretsiz sunabilir ve daha sonra MAC adresinizi daha fazla Wi-Fi almasını engelleyebilir. MAC adresinizi değiştirin ve daha fazla Wi-Fi alabilirsiniz. (Ücretsiz, sınırlı Wi-Fi ayrıca tarayıcı çerezleri veya bir hesap sistemi kullanılarak takip edilebilir.)
  • Cihaz Takibi: Benzersiz olduklarından, MAC adresleri sizi izlemek için kullanılabilir. Çevrendiğinizde, akıllı telefonunuz yakındaki Wi-Fi ağlarını tarar ve MAC adresini yayınlar. Renew London adındaki bir şirket, şehirdeki insanların MAC adreslerine göre hareketlerini izlemek için Londra şehrinde çöp kutuları kullanıyordu. Apple'ın iOS 8'i, bu tür bir izlemeyi engellemek için yakındaki Wi-Fi ağları için her taradığında rastgele bir MAC adresi kullanacaktır.
Her ağ arayüzünün kendi MAC adresine sahip olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Dolayısıyla, hem Wi-Fi radyo hem de kablolu bir Ethernet portu olan tipik bir dizüstü bilgisayarda, kablosuz ve kablolu ağ arabiriminin her biri benzersiz, ayrı MAC adreslerine sahiptir.
, Windows
Bazı ağ sürücüleri bu özelliği desteklemese de, çoğu ağ kartı Aygıt Yöneticisi'ndeki yapılandırma bölmelerinden özel bir MAC adresi ayarlamanıza izin verir.
İlk önce, Aygıt Yöneticisi'ni açın. Windows 8.1'de, Windows Tuşu + X tuşlarına basın ve Aygıt Yöneticisi'ni tıklatın. Windows 7'de Windows tuşuna basın, aramak için “Aygıt Yöneticisi” yazın ve Aygıt Yöneticisi'ni tıklatın.
Ağ Bağdaştırıcıları altında değiştirmek istediğiniz ağ arabirimini bulun, sağ tıklatın ve Özellikler'i seçin.Gelişmiş sekmesini tıklayın ve listede Ağ Adresi'ni seçin. Seçenek burada değilse, ağ sürücünüz bu özelliği desteklemiyor.
Değer seçeneğini etkinleştirin ve herhangi bir ayırma karakteri olmaksızın istediğiniz MAC adresini girin - tire veya yazı tipi kullanmayın. Daha sonra Tamam'ı tıklayın.Linux
Ubuntu gibi modern Linux dağıtımları, bir MAC adresini taklit etmek için grafiksel bir yol sağlayan Ağ Yöneticisi'ni kullanır.
Örneğin, Ubuntu'da, üst paneldeki ağ simgesini tıklatıp Bağlantıları Düzenle'yi tıklatın, değiştirmek istediğiniz ağ bağlantısını seçin ve Düzenle'yi tıklatın. Ethernet sekmesinde, “Cloned MAC address” altında yeni bir MAC adresi girecek ve değişikliklerinizi kaydedeceksiniz.Bunu eski moda şekilde de yapabilirsiniz. Bu, ağ arayüzünü almayı, MAC adresini değiştirmek için bir komut çalıştırmayı ve daha sonra tekrar açmayı içerir. Değiştirmek istediğiniz ağ arayüzünün ismiyle “eth0” un yerini aldığınızdan ve seçtiğiniz MAC adresini girdiğinizden emin olun:
sudo ifconfig eth0 down
sudo ifconfig eth0 hw ether xx:xx:xx:xx:xx:xx
sudo ifconfig eth0 up
Bu değişikliğin her zaman açılışta etkin olmasını istiyorsanız, uygun yapılandırma dosyasını /etc/network/interfaces.d/ veya / etc / network / interfaces.dosyası altında değiştirmeniz gerekecektir. Yapmazsanız, yeniden başlattığınızda MAC adresiniz sıfırlanır.

Mac OS X

Mac OS X'in Sistem Tercihleri ​​bölmesi, her ağ arabiriminin MAC adresini görüntüler, ancak değiştirmenize izin vermez. Tek bir komutla bunu yapabilirsin.
Bir Terminal penceresi açın (Command + Space tuşuna basın, Terminal yazın ve Enter tuşuna basın.) Aşağıdaki komutu çalıştırın, en0 yerine ağ arayüzünün ismini girin ve kendi MAC adresinizi doldurun:
sudo ifconfig en0 xx: xx: xx: xx: xx: xx
Bir Mac'in Wi-Fi veya Ethernet arayüzünü yapılandırmak isteyip istemediğinize bağlı olarak, ağ arayüzü genellikle en0 veya en1 olacaktır. Uygun ağ arabiriminin adından emin değilseniz, arabirimlerin bir listesini görmek için ifconfig komutunu çalıştırın.Ağ bağlantınızın ayrıntılarını gösteren bir komut çalıştırarak ve ağ arayüzünüzün daha sonra hangi MAC adresini raporladığını kontrol ederek değişikliğinizin yürürlüğe girdiğini doğrulayabilirsiniz. Windows'da, bir Komut İstemi penceresindeki ipconfig / all komutunu çalıştırın. Linux veya Mac OS X'te ifconfig komutunu çalıştırın.
Yönlendiricinizdeki MAC adresini değiştirmeniz gerekirse, yönlendiricinizin web arayüzünde bu seçeneği bulacaksınız.

Hiç yorum yok:
Yaz yorum

Öne Çıkan Yayın

Eski telefonunuzu, her yerden izleyebileceğiniz bir ev güvenlik kamerasına nasıl dönüştürebilirsiniz

Yakın zamanda telefonları yükselttiyseniz ve eski cihazınızla ne yapacağınızdan emin değilseniz, bunu bir güvenlik kamerasına dönüştürmeyi d...

Youtube'de Biz

Etiketler

android (29) Araçlar (51) Debugger (1) Delphi (3) Güvenlik (41) Iphone (4) İnsan Hayatı (20) İnternet (22) Knight Online (2) Kriptoloji (18) Linux (13) Manga (2) OllyDbg (1) One Piece (3) Sistem (33) SQL (2) TV (1) Windows (45)

ads