Komut İstemi'ni kullanarak Windows 10'da Wi-Fi Hotspot oluşturun

Windows 10 PC'de komut istemini kullanarak barındırılan ağ oluşturma rehberi. Aynı adımlar Windows 7 ve Windows 8.1 çalışan PC'lere uygulanabilir. Bu kılavuz, Windows 10 PC'de komut istemini kullanarak ve herhangi bir üçüncü taraf yazılım programı kullanmadan Wi-Fi Hotspot oluşturmanıza yardımcı olacaktır.
Çoğumuz PC'nizde kablolu internet bağlantısı var. Birkaç yıldır bir 3G dongle kullanıyorum. Bununla birlikte, kablolu bir internet bağlantınız varsa veya interneti PC'nizde 3G veya 4G dongle ile kullanıyorsanız, Windows 10'da bir Wi-Fi hotspot yaratarak İnternet'i paylaşabilirsiniz.
Windows 10'da barındırılan ağ özelliği, bir Wi-Fi hotspot oluşturmanıza ve ardından, kablosuz bağlantı kartı takılı olan tabletler, akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar veya PC'ler gibi diğer Wi-Fi özellikli cihazlarınızla paylaşmanıza olanak tanır.
Microsoft, Windows 10'da Wi-Fi hotspot oluşturmak için herhangi bir doğrudan UI sağlamaz, ancak birkaç komut satırı kullanarak bunu oluşturabilirsiniz. Komut istemi yöntemini kullanarak Windows 10'da Wi-Fi hotspot nasıl oluşturulur.

Komut İstemi'ni kullanarak Windows 10'da Wi-Fi Hotspot oluşturun

1. Adım: Kablosuz Bağlantı Noktası Oluşturun

Wi-Fi etkin noktası oluşturmak için dizüstü bilgisayarınıza bir kablosuz kart takmanız gerekir. PC'nizde veya dizüstü bilgisayarınızda Wi-Fi'yi açarak başlayın. Dizüstü bilgisayarınızda özel bir Wi-Fi düğmesi bulabilir veya Windows 10’daki Bildirim Merkezi’ni tıklayıp Wi-Fi’yi açabilirsiniz.
Ardından, yükseltilmiş komut istemi açın (yönetici olarak komut istemi).
Çalıştır komutunu açın - Windows Tuşu + R tuşlarına basın ve Çalıştır iletişim kutusunda cmdyazın ve enter tuşuna basın.
Başlat komutundan Komut istemi açın - Başlat düğmesine sağ tıklayın ve Komut İstemi'ni (Yönetici) seçin. Bu, yönetim modunda komut istemini açmalıdır. Veya Windows tuşu + X tuşlarına basın ve Komut İstemi'ni (Yönetici) seçin.
Komut isteminde, aşağıdaki komutu yazın:
netsh wlan set hostednetwork modu = izin ssid = MyWi-Fi anahtar = şifreniz
Yukarıdaki komutta, “ MyWi-Fi ” Wi-Fi hotspot adınız ve  şifreniz” şifreniz olacaktır. İhtiyacınıza göre değiştirin.
Barındırılan ağı oluşturmak için enter tuşuna basın. Barındırılan ağ başarıyla oluşturulduysa, bir başarı mesajı görmelisiniz.

2. Adım: Kablosuz Bağlantı Noktası'nı başlatın

Şimdi aşağıdaki komutu yazmanız için barındırılan ağı başlatmanız gerekiyor:
netsh wlan start hostednetwork
Bu, PC'nizde barındırılan ağı başlatır ve Ağ Bağlantısı listesinde MyWi-Fi (veya adınız her neyse) olarak adlandırılan bir bağlantı görünür.
Bir sonraki adım, mevcut internet bağlantısını yeni oluşturulmuş bir Wi-Fi hotspot ile paylaşmaktır.
Denetim Masası, Ağ ve İnternet'e gidin ve Ağ Bağlantısı'nı açın. Veya Windows Gezgini'nde bu “ Denetim Masası \ Ağ ve Internet \ Ağ Bağlantıları ” nı kopyalayıp yapıştırın .
Mevcut internet bağlantınızı sağ tıklayın ve Özellikler'i seçin. Benim durumumda, Mobil Geniş Bant Bağlantısı 3'tü.
Özellikler penceresinden Paylaşım sekmesine tıklayın.
Şimdi kontrol et “ Diğer ağ kullanıcılarının bu bilgisayarın İnternet bağlantısı üzerinden bağlanmasına izin verir .”
“ Bir Özel Ağ Seç ” e tıklayın ve açılan listeden yeni oluşturulan Wi-Fi bağlantısını seçin.
Ayarları kaydetmek ve özellikler penceresini kapatmak için Tamam düğmesine tıklayın .
Şimdi Kontrol Panelinde Ağ ve Paylaşım Merkezi'ne giderseniz, etkin ağlar bölümünde listelenen yeni oluşturulmuş Wi-Fi bağlantınızı göreceksiniz.
Bu kadar! Telefonunuzu, tabletinizi ve dizüstü bilgisayarınızı çıkarın ve Kablosuz'u kullanmaya başlayın. Wi-Fi bağlantısını Wi-Fi'yi (Wi-Fi Kapatma) devre dışı bırakarak veya komut isteminde “ netsh wlan stop hostednetwork ” komutunu yazarak durdurabilirsiniz .
Wi-Fi ağını başlatmak istediğinizde, komut istemini Yönetici olarak açın ve “ netsh wlan start hostednetwork ” komutuna yazın.
Güncelleştirme:
WiFi hotspot'u başlatmak için her seferinde “ netsh wlan start hostednetwork ” komutunu girmek istemiyorsanız, bu komutu tek bir tıklama ile yürütmek için bir toplu iş dosyası (.bat) oluşturabilirsiniz. Zaten WiFi hotspot başlatmak için bir toplu (.bat) dosyası oluşturduk ve indirebilirsiniz burada .
İndirilen toplu iş dosyasını masaüstünüze yerleştirin. Toplu iş dosyasına çift tıklamak WiFi Hotspot'unuzu başlatır. Bunu çift tıklattığınızda, WiFi hotspot'un başlatıldığını bildiren bir komut istemi penceresi görünecektir. Pencereyi kapatmak için herhangi bir tuşa basabilirsiniz.
Not: Toplu iş dosyasını indirirseniz ve dosyayı çalıştırmayı denerseniz, dosya .bat uzantılı olduğu için Windows bir güvenlik uyarısı gösterecektir. Uyarı güvenli dosyayı kullanmak için güvenli olarak görmezden gelebilirsiniz.
Wi-Fi Hotspot Sorun Giderme ipuçları:
Kablosuz hotspot bağlantısı gösteriyor , ancak bağlanmıyor - Bu, mevcut internet bağlantınızı WiFi hotspot ile paylaşmadığınızda gerçekleşir. Denetim Masası'na gidin veDenetim Masası \ Ağ ve Internet \ Ağ Bağlantıları'na gidin .
Mevcut internet bağlantısına sağ tıklayın, Özellikler'i seçin , Paylaşım sekmesine gidin, açılan listeden Wi-Fi etkin noktanızı seçin ve ayarları kaydetmek için Tamam'a tıklayın.
Komut istemini açın ve “n etsh wlan start hostednetwork” komutuyla Wi-Fi etkin noktasını başlatın .
Barındırılan ağ başlatılamadı - Bu hata çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Barındırılan ağınnasıl düzeltilemediğini kapsayan ayrıntılı bir kılavuzumuz var.
Not: Aynı komutu kullanarak her zaman yeni bir Wi-Fi hotspot oluşturabilirsiniz. Her yeni Wi-Fi bağlantısı bir öncekinin üzerine yazacaktır.
Bu, Windows 10 Bilgisayarınızı bir Wi-Fi etkin noktasına nasıl dönüştüreceğiniz hakkındaydı. Aşağıdaki yorumlarda düşüncelerinizi bize bildirin.
Share:

Popular Posts

Öne Çıkan Yayın

Eski telefonunuzu, her yerden izleyebileceğiniz bir ev güvenlik kamerasına nasıl dönüştürebilirsiniz

Yakın zamanda telefonları yükselttiyseniz ve eski cihazınızla ne yapacağınızdan emin değilseniz, bunu bir güvenlik kamerasına dönüştürmeyi d...

En Çok Okunan Yayınlar

Blog Arşivi

Recent Posts