11 May 2018

32-bit Windows 10'dan 64-bit Windows 10'a Nasıl Geçilir

Microsoft, Windows 7'yi Windows 7 veya Windows 8.1'in orijinal bir kopyasını çalıştıran bilgisayarlar için ücretsiz bir yükseltme olarak sunmaktadır. Ayrıca, önceki sürümlere benzer şekilde, işletim sistemi farklı sürümlerde ve iki sürümde kullanılabilir: 32 bit ve 64 bit. Windows 10 Home'dan Windows 10 Pro'ya yükseltme işlemi, pek çok kişinin bilmediği bir şeydir. 32 bitten 64 bit sürümüne yükseltmek için daha fazla para istemez.
Ancak, yükseltme yolu, yalnızca bir kalifiye sürümden aynı mimaride eşdeğer sürümüne geçmeye izin verir. Bu sınır, PC'nizin Windows 8.1'in 32-bit bir sürümünü çalıştırıyorsa, yükseltmenin ardından Windows 10'un 32-bit sürümü ile sıkışmış olacağınız anlamına gelir - bilgisayarınızın işlemcisi 64-bit sürümünü çalıştırabilse bile. Tek çözüm, işletim sisteminin temiz bir kurulumunu yapmak ve tüm uygulamalarınızı ve ayarlarınızı yeniden yapılandırmaktır.
Bu Windows 10 kılavuzunda, bilgisayarınızın aslında 64 bit sürümüne yönelik bir destek içerdiğini doğrulamak için adım adım size yol göstereceğiz ve size yükseltme işleminde Windows 10'a (x64) rehberlik edeceğiz.


Windows 10 64 bit'in PC'nizle uyumlu olduğundan emin olun.

Windows'un 64 bit sürümü yalnızca yetenekli donanıma sahip bilgisayarlara yüklenebilir. Bu nedenle, yapmanız gereken ilk şey, bilgisayarınızın bir 64 bit işlemci olup olmadığını belirlemektir.
Bu bilgiyi Ayarlar uygulamasından kolayca alabilirsiniz.
  1. Ayarlar uygulamasını açmak için Windows tuşu + I klavye kısayolunu kullanın.
  2. Sistem'i tıklayın.
  3. Hakkında'yı tıklayın.
  4. Sistem tipi altında, iki bilgi göreceksiniz: 32 bit işletim sistemi, x64 tabanlı işlemci diyorsa, PC'nizin 64 bitlik bir işlemci üzerinde Windows 10'un 32 bit sürümünü çalıştırdığı anlamına gelir. 32 bit işletim sistemi, x86 tabanlı işlemci diyorsa, o zaman bilgisayarınız Windows 10'u desteklemez (64 bit).

İşlemcinizin 64 bit yetenekli olduğundan emin olun

İlk şey ilk. 64 bit Windows'a yükseltmeyi düşünmeden önce, bilgisayardaki CPU'nun 64 bit yetenekli olduğunu doğrulamanız gerekir. Bunu yapmak için Ayarlar> Sistem> Hakkında'ya gidin. Pencerenin sağ tarafında, “Sistem tipi” girişine bakın.

Burada üç şeyden birini göreceksiniz:

  • 64 bit işletim sistemi, x64 tabanlı işlemci. CPU'nuz 64-bit destekliyor ve zaten Windows yüklü 64-bit sürümünüz var.
  • 32 bit işletim sistemi, x86 tabanlı işlemci. CPU'nuz 64-bit desteklemiyor ve Windows'un 32-bit sürümü var.
  • 32 bit işletim sistemi, x64 tabanlı işlemci. CPU'nuz 64-bit destekler, ancak Windows'un 32-bit sürümü yüklüdür.
Sisteminizde ilk girişi görürseniz, bu makaleye gerçekten ihtiyacınız yoktur. İkinci girişi görüyorsanız, Windows'un 64 bit sürümünü sisteminize yükleyemezsiniz. Ancak sisteminizdeki son girişi görüyorsanız — 32-bit işletim sistemi, x64 tabanlı işlemci ”- şanslısınız demektir. Bu, Windows 10'un 32-bit bir sürümünü kullandığınız, ancak CPU'nuzun 64-bit bir sürümünü çalıştırabileceğiniz anlamına gelir, yani eğer görürseniz, sonraki bölüme geçme zamanıdır. 
Bilgisayarınızın Donanımının 64 Bit Sürücüler Kullanabileceğinden Emin Olun
İşlemciniz 64 bit uyumlu olsa bile, bilgisayarınızın donanımının Windows'un 64 bit sürümüyle düzgün çalışıp çalışmayacağını düşünmek isteyebilirsiniz. Windows'un 64 bit sürümlerinde 64 bit donanım sürücüleri gerekir ve geçerli Windows 10 sisteminizde kullandığınız 32 bit sürümler çalışmayacaktır.
Modern donanım kesinlikle 64 bit sürücüler sunmalıdır, ancak çok eski donanım artık desteklenmeyebilir ve üretici hiç bir zaman 64 bit sürücü sunmamış olabilir. Bunu kontrol etmek için, üreticinin sürücüsünü donanımınız için web sayfalarını indirebilir ve 64 bit sürücüler olup olmadığını görebilirsiniz. Bunları mutlaka üreticinin web sitesinden indirmeniz gerekmemelidir. Büyük ihtimalle Windows 10 ile birlikte gelirler veya otomatik olarak Windows Update'ten indirilirler. Ancak eski donanım - örneğin, özellikle eski bir yazıcı - sadece 64 bit sürücüler sunamayabilir.
Temiz Yükleme Yaparak Yükseltme

Windows 10'un 64 bit sürümüne 32 bitlik bir sürümü almak için temiz bir yükleme yapmanız gerekir. Ne yazık ki, doğrudan yükseltme yolu yok.
Uyarı: Devam etmeden önce önemli dosyalarınızı yedekleyin ve ayrıca programlarınızı yeniden yüklemeniz için gerekenlere sahip olduğunuzdan emin olun. Bu işlem Windows, yüklü programlar ve kişisel dosyalar dahil olmak üzere tüm sabit diskinizi siler.
Öncelikle, henüz Windows 10'a geçmediyseniz, yeni sürüme geçmek için yükseltme aracını kullanmanız gerekir. Daha önce Windows 7 veya 8.1'in 32 bit sürümünü kullanıyorsanız, Windows 10'un 32 bit sürümünü alırsınız. Ancak yükseltme işlemi PC'nize Windows 10 lisansı verecektir. Yükseltme işleminden sonra, Windows 10'un geçerli 32 bit sürümünüzün Ayarlar> Güncelle ve güvenlik> Etkinleştir altında etkinleştirildiğinden emin olun.
32 bit Windows 10'un etkinleştirilmiş bir sürümünü kullandığınızda, Microsoft'tan Windows 10 medya oluşturma aracını indirin. Şu anda Windows 10'un 32 bit sürümünü kullanıyorsanız, 32 bit aracı indirmeniz ve çalıştırmanız gerekir.
Aracı çalıştırdığınızda, “Başka bir PC için yükleme ortamı oluştur” u seçin ve bir USB sürücü oluşturmak veya Windows 10 ile bir disk yakmak için aracı kullanın. Sihirbazı tıklatırken, sizden 32 -bit veya 64 bit yükleme ortamı. “64 bit (x64)” mimarisini seçin.
Ardından, bilgisayarınızı yeniden başlatın (her şeyi geri yüklediniz, değil mi?) Ve yükleme medyasından önyükleme yapın. 64 bit Windows 10'u yükleyin, “Özel yükleme” yi seçin ve geçerli Windows sürümünüzün üzerine yazarak. Bir ürün anahtarı girmeniz istendiğinde, işlemi atlayın ve devam edin. Bu komutlardan ikisini toplam olarak atlamanız gerekecek. Masaüstüne ulaştıktan sonra, Windows 10 otomatik olarak Microsoft ile kontrol eder ve kendini etkinleştirir. Artık Windows 64 bit sürümünü bilgisayarınızda çalıştırıyor olacaksınız.
Windows'un 32 bit sürümüne geri dönmek isterseniz, medya oluşturma aracını (Windows 10'un 64 bit sürümünü çalıştırıyorsanız, 64 bit sürümü) indirmeniz ve 32 bit yükleme ortamı oluşturun. Bu yükleme medyasından önyükleme yapın ve başka bir temiz yükleme yapın; bu kez, 32 bit sürümü 64 bit sürümü üzerinden yükleyin.

Hiç yorum yok:
Yaz yorum

Öne Çıkan Yayın

Eski telefonunuzu, her yerden izleyebileceğiniz bir ev güvenlik kamerasına nasıl dönüştürebilirsiniz

Yakın zamanda telefonları yükselttiyseniz ve eski cihazınızla ne yapacağınızdan emin değilseniz, bunu bir güvenlik kamerasına dönüştürmeyi d...

Youtube'de Biz

Etiketler

android (29) Araçlar (51) Debugger (1) Delphi (3) Güvenlik (41) Iphone (4) İnsan Hayatı (20) İnternet (22) Knight Online (2) Kriptoloji (18) Linux (13) Manga (2) OllyDbg (1) One Piece (3) Sistem (33) SQL (2) TV (1) Windows (45)

ads