FAT32, exFAT, NTFS ve Hangisini Kullanmalısınız? Arasındaki Fark Nedir?

Bir dahili sürücü, harici sürücü veya çıkarılabilir sürücü biçimlendiriyor olun, Windows size üç farklı dosya sistemi kullanma seçeneği sunar: NTFS, FAT32 ve exFAT. Windows'daki Biçim diyaloğu, farkı açıklamıyor, öyle olacağız. Eğer özellikleri gördüyseniz veya bir sabit sürücüyü biçimlendirdiyseniz, dosya sistemi tercihinizi soran bir ekranla karşılaşırdınız. Önerilen seçeneği seçmiş olmalısınız, ancak dosya sistemlerinin ne anlama geldiğini ve aralarındaki farkların neler olduğunu merak etmiş olmalısınız.
Geri hikaye
Bir dosya sistemi, OS'nin disk veya bölümdeki dosyaları takip etmek için kullandığı yöntem ve veri yapılarını ya da başka bir deyişle, dosyaların sistemde yönetilme şeklini tanımlar. Sözcük, dosyaları depolamak için kullanılan bir bölüme veya diske başvururken de kullanılır. Daha sık olmamakla birlikte, bir işletim sisteminin birden çok dosya sistemi için yerleşik bir desteği olacaktır. Zaman zaman, işletim sistemi ve dosya sistemi, dosya sistemi işlevini diğerlerinden ayırmak için çok sıkı bir şekilde birbirine bağlanmıştır. Şimdi, popüler dosya sistemlerinin detayları hakkında konuşacağız.
NTFS
NTFS, tercih edilen modern dosya sistemidir. Windows tarafından tercih edilen Windows NT ile 1993'ten beri tercih edilen işletim sistemi, sistem sürücünüzü biçimlendirecek ve varsayılan olarak NTFS'ye ayarlayacaktır. NTFS, dosya boyutuna ve böylelikle, teorik olarak çok büyük olan bölüm boyutu sınırlarına sahiptir. Ayrıca, NTFS formatı olarak yazılımı çalıştırmayı planladığınız herhangi bir sürücüye sahip olmanız önerilir.
NTFS, en çok kullandığımız modern özelliklerle dolu geliyor. Güvenlik için dosya izinlerini, bilgisayarınız çökerse hataları hızlı bir şekilde kurtarmaya yardımcı olabilecek bir değişiklik günlüğünü, yedekler için gölge kopyaları, şifreleme, disk kota sınırları, sabit bağlantılar ve diğer çeşitli özellikleri destekler.
NTFS, tahmin ettiğiniz gibi Windows'un her yeni sürümü ile çalışır. Ancak, Mac OS, yalnızca varsayılan olarak bir NTFS sisteminden dosyaları okumak için ayarlanır. Linux dağıtımları bazı destekleyici ve diğerleri ile birlikte NTFS desteğine bölünmüştür.
FAT32
FAT dosya sistemleri büyükbabası olarak kabul edilir. Bu özel biçim, Windows 95'te FAT16'nın yerini aldı. Dosya sistemi, eskisi kadar eski, artık fiili standart haline geldi. Aygıtlar arasında maksimum uyumluluk sağlamak için USB sürücüleri genellikle bu sistemle biçimlendirilir. FAT ailesi neredeyse evrensel olarak destekleniyor.
Bununla birlikte, sistem çok uzun bir süredir kullanımda olduğu için, belirli bir sınırlama ile de gelir. Sistem ilk kullanıma girdiğinde bir sorun olmasa da, bunca yıldan sonra dezavantajlar ciddi görünmektedir. Bireysel dosyalar FAT 32 sisteminde 4 GB'lik bir üst limite sahiptir. FAT32 ile biçimlendirilmiş bir bölümün, şimdi çok büyük bir sorun olmayabilecek 8 TB'lik bir sınırı vardır, ancak daha ağır görevli kullanıcılar tarafından fark edilir.
Sistem muhtemelen harici sürücüler için en iyisi olsa da, dahili sabit diskler için kesinlikle önerilmez. Daha modern NTFS dosya sisteminde yerleşik izinler ve diğer güvenlik özelliklerinden yoksundur. Windows'un modern sürümleri, daha önce tartıştığımız gibi sistem sürücüsü için FAT32 sistemini desteklemiyor.
exFAT
Bu, NTFS'ye göre belirli avantajlara sahip bir tescilli bir dosya sistemidir ve 2006 yılında piyasaya sürülmüştür. Sistem, Windows Server 2003, Windows Vista, Windows 2008, Windows 7, Windows 8 ve daha fazlası dahil olmak üzere Windows'un birçok sürümü tarafından desteklenmektedir.
NTFS gibi, bu format da büyük bir dosya ve disk bölüm boyutu sınırlarını destekler, dolayısıyla önceki sistemin 4 GB sınırını aşabilirsiniz. FAT 32 sistemi üzerinde bir yükseltme olması, exFAT dosya sisteminin avantajlarından sınırlama olmaksızın yararlanmanın açık bir seçenektir. Aynı zamanda NTFS ile uyumludur, Windows ve Mac OS'un mevcut tüm sürümleriyle çalışır. Linux'ta, varsayılan olarak çalışmadığını fark ederseniz, uyumluluğun sağlanması için uygun yazılımlar vardır.
Share:

Popular Posts

Öne Çıkan Yayın

Eski telefonunuzu, her yerden izleyebileceğiniz bir ev güvenlik kamerasına nasıl dönüştürebilirsiniz

Yakın zamanda telefonları yükselttiyseniz ve eski cihazınızla ne yapacağınızdan emin değilseniz, bunu bir güvenlik kamerasına dönüştürmeyi d...

En Çok Okunan Yayınlar

Blog Arşivi

Recent Posts