Tüm Dünyadaki En Güçlü 10 Bilgisayar

Listenin yaratıcılarına göre, küresel hesaplama gücünde büyüme hızı yavaşlıyor. Son birkaç yılda, birkaç on yıl ile karşılaştırıldığında, nispeten az sayıda süper bilgisayar çalıştırıldı. Listede daha önce hiç olmadığı kadar çok sayıda eski süper bilgisayar var.
İlk 500 bilgisayarın toplam birleşik performansı 363 Pflop / s'ye yükseldi (bir petaflop bilgisayarın saniyede bir katrilyon kayan nokta işlemi yapabilmesidir) altı ay önce 309 Pflop / s ve 274 Pflop / sa yıl önce. Bu artış, önceki uzun vadeli eğilime kıyasla büyümede önemli bir yavaşlama olduğunu göstermektedir.
En iyi 10 süper bilgisayar

1. Tianhe-2 - Çin
Guangzho'daki Ulusal Süper Bilgisayar Merkezi için Çin Ulusal Savunma Teknolojisi (NUDT) tarafından inşa edilen Tianhe-2 (Samanyolu-2). Dünyadaki en güçlü bilgisayar ve Linpack benchmarkında 33.86 petaflop / s (Pflop / s) hızında çalışıyor.
Sistem, her biri iki Intel Ivy Bridge Xeon işlemci ve üç Xeon Phi işlemcili işlemci içeren 16.000 bilgisayar düğümünden oluşan 3,120,000 bilgi işlem çekirdeğine sahiptir.
2. Titan - Amerika Birleşik Devletleri
Titan bilgisayar, Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığı tarafından Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı'nda kullanılan bir Cray XK7 sistemidir. Eski üst düzey Jaguar süper bilgisayarı, 2012 yılında o zamanki en güçlü bilgisayar haline geldi (Tianhe makinesine kadar).
Sistem, 261.632 NVIDIA K20x çekirdeğini kullanarak 17.59 Pflop / s hızında çalışıyor.
3. Sequoia - Amerika Birleşik Devletleri 
Sequoia bilgisayarı, şu anda desteklenmeyen IBM BlueGene çerçevesine dayanmaktadır. İklim, astronomi ve enerji uygulama alanlarında önemli ilerlemeler sağlamak için kullanılmıştır.
California'daki Lawrence Livermore Ulusal Laboratuarı'nda bulunan Sequoia platformu 17.17 Pflop / s elde etti ve 1,572,864 çekirdek kullanıyor.
4. K Bilgisayar - Japonya
K bilgisayarı Fujitsu tarafından Kobe, Japonya'daki RIKEN İleri Bilişim Bilimleri Enstitüsü (AICS) tarafından üretildi.
Bu sistem 10.51 Pflop / s değerine ulaştı ve 705,024 SPARC64 işlem çekirdeği kullanıyor.
5. Mira - Devletleri Birleştiriyor
Ayrıca BlueGene mimarisinin etrafında inşa edilen Mira, listedeki eski bilgisayarlardan biridir. Öncelikle Birleşik Devletler Enerji Departmanı tarafından kullanılmakta (ve şimdi Chicago dışındaki Argonne Ulusal Laboratuvarı'nda), yaklaşan Aurora süper bilgisayarı tarafından başarılmaktadır.
Mira bilgisayar 8.59 Pflop / s'de zirve yaptı ve 786.432 çekirdek kullanıyor.
6. Piz Daint - İsviçre
Cray XC30 sistemi olan Piz Daint, Avrupa'nın en güçlü bilgisayarı. İsviçre'nin Lugano kentindeki İsviçre Ulusal Süper Hesaplama Merkezi'nde (CSCS) kuruldu.
Piz Daint, 73,808 NVIDIA K20x hızlandırıcı çekirdeğini kullanarak, Linpack benchmarkında 6.27 Pflop / s elde etti.
7. Shaheen II - Suudi Arabistan
Shaheen II, ilk 10 listesindeki en yeni bilgisayardır. Cray XC40 sistemine dayanarak, 2015 yılında hayata geçti ve 10'un en üstündeki bölgedeki tek bilgisayar. Kral Abdullah Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde bulunuyor.
Platform 5.536 PFlop / s'de performans gösterdi ve 196,608 Intel Xeon E5-2698v3 çekirdek kullanıyor.
8. Stampede - Amerika Birleşik Devletleri
Stampede bilgisayarı, birbirine bağlı güçlü masaüstü bilgisayarları temel alan bir Dell PowerEdge C8220 sistemidir.
Texas Advanced Computing Center'a dayanıyor ve 5.17 Pflop / s'ye ulaştı.
9. Juqueen - Almanya
Almanya'daki Forschungszentrum Juelich'de bulunan diğer tek Avrupa merkezli bilgisayar, IBM'in eski BlueGene mimarisine dayanıyor. 5.01 Pflop / s'ye ulaştı.
10. Vulcan - Amerika Birleşik Devletleri
Vulcan bilgisayarı başka bir IBM BlueGene'dir ve No 3, Sequoia ile birlikte Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı'nda kurulmuştur. 4,29 Pflop / s hıza ulaştı.
Başkan Obama, ABD'nin 2025 yılına kadar dünyanın en hızlı bilgisayarını kurmasını istedi - ki bu şu anki en hızlı Çin'in Tianhe-2'sinden 20 kat daha hızlı olacaktı. Bilimsel araştırmalara ve ulusal güvenlik projelerine yardımcı olmak için karmaşık simülasyonlar ve hesaplamalar yapar. Halihazırda ABD'nin en hızlı 500 süper bilgisayarının neredeyse yarısı bulunuyor, ancak en iyi kişisel noktaya geldiğinde Çin'e kaybediliyor.
Share:

Popular Posts

Öne Çıkan Yayın

Eski telefonunuzu, her yerden izleyebileceğiniz bir ev güvenlik kamerasına nasıl dönüştürebilirsiniz

Yakın zamanda telefonları yükselttiyseniz ve eski cihazınızla ne yapacağınızdan emin değilseniz, bunu bir güvenlik kamerasına dönüştürmeyi d...

En Çok Okunan Yayınlar

Blog Arşivi

Recent Posts