11 May 2018

Wi-Fi Parolanızı Unuttuğunuzda Ne Yapmalı?

Bir Wi-Fi şifresini yanlış yerleştirmiş olabilirsiniz, ancak geçmişte bağlanmışsanız dizüstü bilgisayarınız muhtemelen hatırlar. Aksi takdirde, şifreyi yönlendiricinizin kendisinden alabilir veya Wi-Fi parolasını sıfırlayabilir ve yeni bir şifre belirleyebilirsiniz.
Bu numaralar, geçmişte bağlandığınız herhangi bir ağa parolanızı dizüstü bilgisayarınızdan kurtarmanıza olanak tanır. Daha sonra diğer cihazlardan bu ağlara kolayca giriş yapabilir veya şifrenizi arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.Bir Dizüstü Bilgisayardan Parolayı Kurtarın

Ağa geçmişte bağlandıysanız, bunu yapmanın en kolay yolu parolayı ona bağlı bir bilgisayardan almaktır. Hem Windows PC'ler hem de Mac'ler, kaydedilmiş Wi-Fi parolalarınızı görmeyi kolaylaştırır. Diğer cihazlarda kaydedilmiş kablosuz şifreleri kolayca bulamazsınız. Bunu Android'de yapmak root erişimini gerektirir ve bunu iPhone veya iPad'de yapmak jailbreaking gerektirir. Ancak, iCloud Keychain senkronizasyonunu kullanıyorsanız, iOS cihazınızdan Wi-Fi şifreleri Mac'inize erişebileceğiniz yerlerde senkronize olabilir.
Windows'da kaydedilmiş bir Wi-Fi parolasını görüntülemek için, Denetim Masası'ndaki kablosuz ağların listesini açın - bunu Windows Key + R tuşlarına basarak, kutuya ncpa.cpl yazarak ve Enter tuşuna basarak hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Kaydedilmiş bir Wi-Fi ağını sağ tıklayın, Durum'u seçin ve “Kablosuz Özellikler” düğmesini tıklayın. Güvenlik sekmesine tıklayın ve kayıtlı Wi-Fi şifresini görüntülemek için “Karakterleri göster” kutusunu işaretleyin. Bu bilgileri görüntülemek için bilgisayara yönetici erişiminiz olmalıdır.
Mac'te kaydedilmiş bir Wi-Fi şifresini kurtarmak için, “Anahtarlık Erişimi” uygulamasını açın - Command + Space tuşuna basın, Keychain Access yazın ve Enter tuşuna basın. “Şifreler” kategorisini seçin ve Wi-Fi ağının adını arayın. Bir “AirPort ağ şifresi” olarak görünecektir. Ağ adını sağ tıklayın ve “Panoya şifreyi kopyala” yı seçin veya sağ tıklayın, “Bilgi Al” ı seçin ve “Şifreyi göster” kutusunu işaretleyin. Bu bilgileri görüntülemek için Mac'inizin kullanıcı adını ve şifresini girmeniz gerekecek ve yalnızca hesabınızın bir yönetici hesabı olması durumunda çalışacaktır.

Yönlendiricinizde Bulun

Yönlendiricinizde de Wi-Fi parolasını potansiyel olarak görüntüleyebilirsiniz. Yönlendiricinin Wi-Fi'sine bağlanamayacağınızı varsayarak, kablolu bir Ethernet kablosuyla yönlendiricinize her zaman doğrudan bir dizüstü bilgisayar bağlayabilirsiniz. Ya da, zaten bir Ethernet kablosu ile yönlendiriciye bağlı bir masaüstü PC'niz varsa, bunu yapacak.
Yönlendiricinizin IP adresini bulun ve web arayüzüne bağlanın. Yönlendiricinizin yönetim şifresiyle giriş yapın - çoğu insan gibi iseniz, bunu asla varsayılan ayardan değiştirmediniz. Yönlendiricinizin varsayılan kullanıcı adı ve şifresini hızlı bir web aramasıyla çevrimiçi olarak bulabilir veya kullanım kılavuzuna bakabilirsiniz.
Yönlendiricinizin web arayüzündeki Wi-Fi bölümüne gidin ve Wi-Fi şifresini arayın. Burada bulabilirsiniz ve bunu değiştirebilir ya da yazabilir ve başka bir aygıtı bağlamak için kullanabilirsiniz.
Yönlendiricinizin Wi-Fi parolasını değiştirmediyseniz, yönlendiricinin kendisini yazdırılmış olarak da bulabilirsiniz. Birçok modem yönlendirici - özellikle İnternet servis sağlayıcınız tarafından sağlanan yönlendiriciler - şimdi rastgele, benzersiz şifrelerle geliyor. Etiket üzerine basılmış bir Wi-Fi parolası için yönlendiricinize bakın. Tabii ki, sadece varsayılan şifre kullanıyorsanız hala çalışır.

Yönlendiricinizi ve Wi-Fi Parolasını Sıfırlama

Yönlendiricinizden kilitli kalıyorsanız - yönetim parolasını hatırlayamıyorsanız - yönlendiricinizi her zaman fabrika varsayılan ayarlarına sıfırlayabilirsiniz. Sadece yönlendiriciye fiziksel erişime ihtiyacınız var. Tüm yönlendiricinizin özel ayarları silinecek, böylece Wi-Fi ayarları varsayılana sıfırlanacak. Yönetim şifresi de varsayılan değere ayarlanacaktır. Böylece, istediğiniz her ne olursa olsun Wi-Fi şifresini girebilir ve değiştirebilirsiniz.
Genellikle bunu, yönlendiricideki bir yerdeki “Sıfırla” düğmesini kullanarak yaparsınız - genellikle iğne deliği boyutunda bir düğme vardır ve basmak için bükülmüş bir ataç veya benzeri küçük dar bir nesneye gereksiniminiz olabilir. Genellikle on saniye boyunca düğmeye basmanız gerekecektir, böylece yönlendiriciniz yeniden başlatılır, tüm özel ayarları silinir ve varsayılanlar geri yüklenir. Bunu sıfırdan ayarlayabilirsiniz, bu yüzden Wi-Fi parolasını ya da yönlendiriciyle ilgili başka bir şey bilmiyorsanız fark etmez.
Yönlendiriciye özel talimatlar için bir web araması yapın veya bunu yapmadan önce yönlendiricinizin kullanım kılavuzunu bulun. Yönlendiricinizi nasıl sıfırlayacağınızı ve daha sonra sıfırdan nasıl ayarlanacağını ve yönlendiriciye giriş yapmanız için gereken şifreyle nasıl tamamlandıracağınızı açıklayan talimatları bulacaksınız.
Kendi kablosuz ağınızın şifresini değiştirdiyseniz, tekrar bağlanabilmeniz için tüm cihazlarınızda yenisini yeniden girmeniz gerekir.

Hiç yorum yok:
Yaz yorum

Öne Çıkan Yayın

Eski telefonunuzu, her yerden izleyebileceğiniz bir ev güvenlik kamerasına nasıl dönüştürebilirsiniz

Yakın zamanda telefonları yükselttiyseniz ve eski cihazınızla ne yapacağınızdan emin değilseniz, bunu bir güvenlik kamerasına dönüştürmeyi d...

Youtube'de Biz

Etiketler

android (29) Araçlar (51) Debugger (1) Delphi (3) Güvenlik (41) Iphone (4) İnsan Hayatı (20) İnternet (22) Knight Online (2) Kriptoloji (18) Linux (13) Manga (2) OllyDbg (1) One Piece (3) Sistem (33) SQL (2) TV (1) Windows (45)

ads