Android cihazınızın tüm ayrıntılarını tek bir uygulama ile nasıl bulabilirsiniz?

En az 24.000 farklı Android cihazı var ve bunların hepsi farklı donanım bileşenlerine sahip. Birçok geliştiricinin, uygulamalarının çeşitli benzersiz biçimlerini yayınlamalarının nedeni de budur. Bu, diğerlerinin yanı sıra, Android telefonlarda ve tabletlerde tüm farklı görüntü boyutları ve çözünürlüklerini barındırmaya yardımcı olur. Bir uygulamanın birden fazla türü olduğunda, Play Store otomatik olarak sunulur belirli cihazınız için doğru sürüm. Ancak, bir uygulamayı APKMirror gibi bir siteden yüklüyorsanız, doğru sürümü manuel olarak bulmanız gerekir.
Android cihazınız hakkında ne biliyorsunuz? Gerçekten yok. Bu akıllı telefon hakkında ne kadar biliyorsun? Cihazınızın marka ve model numarasını ve içerdiği dahili bellek ve RAM miktarını muhtemelen biliyorsunuzdur. Bunun ötesinde, muhtemelen Android akıllı telefonunuz hakkında çok fazla ayrıntıda bir kayıp var demektir.
Ya daha fazlasını öğrenmek istersen? Bir geliştirici olduğunuzu ve belirli bir cihazla ilgili bazı ciddi bilgileri bilmeniz gerektiğini belirtin.
 • İşlemci
 • Sensörler
 • Kamera
Ya da bazı özellikleri hakkında bilmek isteyen bir kullanıcı sizsiniz:
 • Cihaz bilgisi
 • işletim sistemi
 • pil
Tek başına, bu bilgilerin bazılarını izlemek için bir meydan okuma bulabilirsiniz. Basit uygulamanın yardımıyla Cihazım, ciddi miktarda ayrıntıyı ortaya çıkarabilir.
Bu uygulamayı yükleyelim ve ne kadar bilgi toplayabileceğimizi görelim. Temel uygulama ücretsizdir ve reklam içerir. Reklamların uygulamasını kaldırmak istiyorsanız, 99 sent için pro sürümünü (in-app) satın alabilirsiniz.

Farklı Dosya Sürümlerini Anlama

Bunu okuyorsanız, Play Store'da ücretsiz olarak kullanılabilen APK'lar için meşru bir barındırma sitesi olan APK Mirror'dan bir uygulama indirmeye çalışmanızın iyi bir şansı vardır. İstediğiniz uygulama coğrafi kısıtlama, cihazınız için mevcut değilse veya henüz hesabınıza henüz ulaşmamış bir güncellemeye sahipse bu mükemmel bir seçenektir. XDA Geliştiricileri veya diğer kaynaklardan şeyler indirirken de bu bilgilere ihtiyacınız olabilir.

Kendinizi bulduğunuz yer burasıysa, telefonunuz için doğru indirmeyi bulmaya çalışmak bir güçlük olabilir. Baktığınız uygulamanın yalnızca bir sürümü varsa, bununla ilgili endişelenmenize gerek kalmayacak, ancak bazı uygulamaların birden çok sürümü var. Örneğin, YouTube'un 40 farklı türü var. Bu, telefonunuz için hangi sürümün en iyi olduğunu bilmeniz gerektiğidir.

Kontrol Edilecek Unsurlar:

Mimari - Android cihazı, 32 bit ve 64 bit için iki farklı mimarisi vardır. Bunların her ikisi de farklı uygulamalara farklı adaptasyon yeteneklerine sahiptir. Kol, arm64, x86 ve x86_64. ARM ve x86, 32 bit işlemciler içindir, arm64 ve x86_64 ise 64 bit işlemciler içindir.
Android Sürümü - Kesinlikle Android sürümü çok önemlidir, eğer cihazın en son sürümünde önceki sürüm uygulamasını çalıştırırsanız, o zaman kesinlikle bir çok sorunla karşılaşırsınız. Veya uygulamanın sürümü kurulum için sistem tarafından kabul edilmeyecektir.

Ekran DPI - Cihazın inç kare başına düşen piksel sayısı Ekran DPI olarak tanımlanır. Bu, ekranın kalitesini tanımlar. Herhangi bir uygulamayı daha fazla çözünürlükle çalıştırmayı denediğinizde, daha büyük bir DPI gerekli olacağını unutmayın.

ARM vs x86

Android sürümü ve DPI oldukça basitken, işlemci mimarisi tamamen başka bir hikaye. Bunu mümkün olduğunca basit bir şekilde çözmek için elimden gelenin en iyisini yapacağım.
ARM: Bu, öncelikle ve en önemlisi bir mobil işlemci mimarisidir ve telefonların çoğunluğu şimdi çalışır. Qualcomm'un Snapdragon'u, Samsung'un Exynos'u ve MediaTek'in mobil yongaları, ARM işlemcilerin tüm örnekleridir. En modern çipler 64 bit veya ARM64'dir.
x86: Intel yongaları için mimari özelliktir. Intel bilgisayar pazarında olduğu gibi, bu çipler Android telefonlarda çok daha az yaygındır. x86_64, 64 bit Intel yongalarını ifade eder.

Bu bilgi özellikle önemlidir çünkü x86 ve ARM dosyaları çapraz uyumlu değildir — telefonunuzun özel mimarisi için tasarlanmış olan sürümü kullanmalısınız.
Benzer şekilde, telefonunuzda 32 bit işlemci çalışıyorsa, 64 bit APK çalışmıyor. Ancak, 64 bit işlemciler geriye doğru uyumludur, bu nedenle 32 bitlik APK 64 bit işlemci üzerinde iyi çalışır.

Cihazınızın Doğru Bilgilerini Nasıl Bulursunuz?

1 Neyse ki yukarıdaki tüm bilgileri bulmak için karmaşık işlemler yapmak zorunda kalmazsınız, bunu tek seferde yapmanıza yardımcı olan basit bir uygulama vardır. Varsa, Droid Donanımı bilgileri adlı uygulamayı internetten veya Play Store'dan yükleyin Bu uygulamayı açıp çalıştırın ve hızlıca bu uygulama tüm cihaz bilgilerinizi okuyacaktır.
2 İşlemi tamamladıktan ve bu uygulamayı yüklediğinizde, farklı bölümlere yerleştirilen bilgilerin tümü gösterilecektir. Her bölüm, cihaz için tamamen doğru olan çok sayıda bilgi içerecektir. Buradan, Mimariyi, Android sürümünü, Ekran DPI'sını vs. arayabileceksiniz.
3 Uygulama içinden aldığınız bilgileri kullanın, bu bilgileri kullanın ve uyumlu özelliklere veya altyapıya sahip uygulamaları kurmaya çalışın. Yükleme sırasında uygulama bilgilerini kullanabilir ve desteklenen mimariyi, desteklenen Android sürümünü ve sisteminizle uyumlu olduğunda çözünürlüğü öğrenebilirsiniz. APK'ları buna göre cihazınızda buna göre indirin.

Telefonunuzun DPI'sı nasıl belirlenir?

 1. Her şeyden önce, bu Google Play bağlantısından "Görüntü Bilgisi" uygulamasını alın ;
 2. Yükle;
 3. Ardından fırlatın;
 4. 'Yoğunluk' alanının yanında, cihazınızın DPI'sini görebilirsiniz. Telefonunuz için doğru APK'yı bulmak için bu DPI'yı kullanın.
Telefonunuzun CPU mimarisini tanımlamak için, CPU mimarisini, çekirdek sayısını, yonga setini, saat hızını, CPU özelliklerini ve daha fazlasını gösteren, Android için bir donanım bilgisi aracı olarak sunulan Droid Bilgisi olarak bilinen bir uygulamayı kullanabilirsiniz.

Telefonunuzun CPU mimarisini nasıl tanımlarsınız?

 1. 'Droid Bilgisi' uygulamasını buradan alın ;
 2. Ardından uygulamayı başlatabilirsiniz;
 3. Şimdi, 'Sistem' sekmesine dokunun;
 4. İşlemci altında, cihazınızın CPU mimarisini görebilirsiniz.
Share:

Popular Posts

Öne Çıkan Yayın

Eski telefonunuzu, her yerden izleyebileceğiniz bir ev güvenlik kamerasına nasıl dönüştürebilirsiniz

Yakın zamanda telefonları yükselttiyseniz ve eski cihazınızla ne yapacağınızdan emin değilseniz, bunu bir güvenlik kamerasına dönüştürmeyi d...

En Çok Okunan Yayınlar

Blog Arşivi

Recent Posts