6 May 2018

Android'i nasıl daha hızlı hale getirebilirim

Önceliğiniz öncelik ise, Android'deki varsayılan uygulamalar ve ayarlar her zaman en iyisi değildir. Birkaç değişiklik yapmak ve telefonunuzu dağınıklıktan uzak tutmak hızlı bir performans artışı sağlayabilir.


Ana Ekranınızı Temizleyin

Telefonunuz daha yavaş bir işlemciye sahipse veya RAM ışığı yanıyorsa, zayıf bir ana ekranın korunması hızlanmaya yardımcı olabilir. Canlı duvar kağıtları ve widget'lar kaynakları kullanır ve ikincisi arka planda güncellemeye bile devam edebilir.
Etkilerini görmenin en muhtemel olduğu yer, “ana ekran yeniden çizme” denen bir şeydir. Chrome gibi bir RAM ağırlığındaki uygulamadan geçiş yaptığınızda tamamen boş bir ana ekran görürsünüz ve simgeler, widget'lar ve duvar kağıdınızın tümü yeniden yüklenirken birkaç saniye beklemeniz gerekir. Bundan kaçınmak için ev ekranlarınızı düzenli tutun.

Farklı bir Launcher kullanın

Telefonunuzdaki varsayılan uygulama başlatıcısı, genellikle cihazınızın en iyi özelliklerini göstermek için tasarlanmıştır. Sonuç olarak, her zaman en hızlı veya en verimli değildir.
Play Store'da çok sayıda üçüncü parti lansmanı var ve çoğu hız için optimize edildi.Bizim favori Nova Launcher, ama sizin için doğru olanı bulmak için birkaç ile denemeye değer.

Tarayıcıları Değiştir

Android'deki varsayılan web tarayıcısı Chrome'dur ve oldukça yoğun kaynak gerektiren bir uygulamadır. Bunu geliştirmek için yapabileceğiniz birkaç şey var, ancak yepyeni bir tarayıcıya geçmek daha iyi bir çözüm olabilir.
Bazı karşılaştırma testleri, en hızlı Android tarayıcısı olan Puffin'i veya Chrome'a ​​daha benzer bir şeyi tercih ediyorsanız, Opera'ya bir göz atın. Veri sıkıştırma özelliği sayfaların daha hızlı yüklenmesine yardımcı olabilir. 

Kötü Uygulamaları kaldır

Kötü uygulamalar genellikle telefonunuzu yavaşlatmak için suçlanır. Her zaman belirsiz uygulamalar değil, - endüstrinin en büyük isimlerinden bazıları suçlu.Snapchat, Android'de kötü niyetli bir şekilde laggy iken, Facebook'u kaldırdığınızda telefonunuzu% 15 daha hızlı yapabilirsiniz. Bunun yerine üçüncü taraf bir Facebook uygulamasına geçmeyi deneyin. Snapchat kullanıcısıysanız, resmi uygulamaya takıldınız.

Antivirüs Yazılımını Kaldırma

Antivirüs yazılımı Android kullanıcılarına huzur verir, ancak gereksizdir ve telefonunuzu yavaşlatır. Uygulamaları Play Store veya Amazon Appstore gibi resmi kaynaklardan yüklediğiniz sürece, kötü amaçlı yazılımla karşılaşmanız pek olası değildir.

Uygulamaları Otomatik Senkronize Etme

Sosyal, haberler, hava durumu ve diğer birçok uygulama sınıfı, uzak bir sunucuyla otomatik olarak senkronize edilmek üzere ayarlanmıştır. Varsayılan olarak, her 15 dakikada bir çevrimiçi oluyorlar. Bu uygulamaların çoğunu yüklediğinizden emin olun ve telefonunuz kısa bir süre içinde ağırlıkları altında gıcırdayacak. 
Tüm uygulamalarınız için senkronizasyon planlarını kontrol edin ve her birkaç saatte bir daha uzun bir zamanlama ayarlayın veya senkronizasyonu kapatın ve bunun yerine manuel olarak güncelleyin.

Düzenli olarak yeniden başlat

Son olarak, telefonunuzu yeniden başlatmanız sorunsuz çalışmasını sağlar.

Ne çalışır: Geekier sayfalar

Biraz daha gelişmiş bir şey ister misin? Gizli ayarlara göz atmaktan hoşlanıyorsanız veya cihazınız kötüyse, Android'i hızlandırmak için daha da fazla fırsatınız olur.

Animasyonları Hızlandırın

Android, işletim sistemine kaygan bir görünüm veren ve kullanımı eğlenceli hale getiren animasyonlar ve geçişlerle doludur. Gizli bir ayar, bu animasyonların hızını kontrol etmenizi sağlar. Sırayla, bu telefonunuzun hızını veya en azından algılanan hızını artırır.
Erişmek için Ayarlar> Geliştirici seçeneklerine gidin ve Pencere animasyon ölçeği, Geçiş animasyonu ölçeği ve Animator süresi ölçeğini .5x olarak ayarlayın. Bu, animasyonların uzunluğunu yarıya indirir (eğer isterseniz, tamamen kapatabilirsiniz). Geliştirici seçeneklerini göremiyorsanız, önce bunu etkinleştirmeniz gerekir. Ayarlar> Telefon hakkında'ya gidin ve seçeneği görüntülemek için Yedi kez Yapılandırma simgesine dokunun.

Farklı bir ROM deneyin

Özel bir ROM, Android işletim sisteminin eksiksiz bir yapısını içerir ve telefonunuza önceden yüklenmiş olan tüm yazılımların yerini alır. ROM'lar farklı bir görünüme veya ekstra özelliklere sahip olabilir veya performans için optimize edilmiş olabilir.
Telefonunuzdaki stok yazılımı mükemmel değilse, özel bir ROM yüklemek iyi bir fikirdir. Birçok üretici, cihazlarını şişirilmiş, yorucu ve yavaş yapan ekstra uygulamalar ve özellikler ile paketliyor. CyanogenMod gibi bir bloat içermeyen ROM ile değiştirilmesi, anında bir hız artışı sağlayabilir.

Özel Çekirdeği Flash

Çekirdek, telefonunuzun yazılımı ve donanımı arasındaki her etkileşimi yönetir. Özel çekirdeği kullanmanın birçok iyi nedeni var ve telefonunuzu hızlandırma yeteneği en iyiler arasında. Özel çekirdekler, donanımın nasıl çalıştığını değiştirmenizi sağlar.İşlemcinin ne kadar hızlı bir şekilde en yüksek hıza ulaştığını veya ekstra çekirdeği etkinleştirmeden önce ne kadar meşgul olması gerektiğini değiştirebilirsiniz.
Bazıları uygulama başına ayarları bile sunar, böylece belirli bir oyunu oynarken cihazın maksimum güçte çalışmasını ve çıktıktan hemen sonra normale dönmesini sağlayabilirsiniz. Birçok özel çekirdek ayrıca CPU'yu overclock etmenize ve daha hızlı çalışmasını sağlar. Ancak, bu tartışmalı bir konu ve birçok kişi algılanan faydaların tamamen plasebo olduğuna inanıyor.

Greenify ile Arkaplan Uygulamalarını Kontrol Etme

Görev katillerimiz, kısa bir süre göreceğimiz gibi, telefonunuzu hızlandırmaz.Uygulama Greenify bir görev katili gibi ses çıkarır - uygulamaların arka planda çalışmasını engeller - ancak ince bir fark vardır.
Greenify, sistem seviyesinde sadece uygulamaları kapatmakla kalmaz, aynı zamanda ihtiyaç duyulana kadar çalışmasını da engeller. Bu aynı zamanda, uygulamaları otomatik olarak senkronizasyondan durdurmanın yanı sıra, telefonunuzu açtığınızda yüklenmelerini önlemenin de etkisi anlamına gelir. Greenify öncelikle pil tasarrufu için tasarlanmıştır, ancak gerçek performans artışı da sunar.

Ne işe yaramıyor

İşe yarayan ipuçlarının yanı sıra, kabul edilmeyen birkaç hız artırıcı teknik var.Telefonunuzu ne kadar hızlandırabileceği konusunda büyük iddialarda bulunan herhangi bir uygulamaya karşı dikkatli olun.

Görev Killerleri

Görev Killers, Play Store'daki en popüler hizmetlerden sadece birkaçıdır, yine de tamamen değersizdir. Aslında, telefonunuzu daha yavaş yapabilirler. Bir görev katili, RAM'i boşaltmak için arka plan uygulamalarını kapatır. Buradaki fikir, ücretsiz RAM'in performansı artırmasıdır, ancak bu doğru değildir.
Android, uygulamaları RAM'de tutacak şekilde tasarlanmıştır, böylece hızlı bir şekilde geri yüklenebilir ve ek kaynakları boşaltması gerektiğinde uygulamaları akıllıca kapatır. Daha da önemlisi, bazı uygulamalarla ilgili bazı süreçler, arka planda çalıştıkları için öldürüldükleri anda tekrar başlayacaklar. Bu sürekli durdurma ve başlatma, telefonunuzu yapmak için oluşturulduğu işi yapmak üzere Android'den ayrıldığınızdan çok daha fazla yavaşlar.

Uygulamaları Kapatma

Aynı nedenden dolayı, uygulamaları manuel olarak kapatma konusunda titiz olmaya gerek yoktur. Yine, Android bunu otomatik olarak yönetir.
Android'in kaynakları boşaltması gerekiyorsa, bir süredir kullanmadığınız uygulamaları kapatır. Aksi halde, performans veya pil ömrü üzerinde çok az etkisi olacak veya hiç etkisi olmayacak şekilde, onları tek başına bırakmanın hiçbir zararı yoktur.

Herhangi Bir Hız Arttırıcısını Kullanma

Genelleştirmelerden kaçınmaya çalışırken, telefonunuzun performansını iyileştirmeyi vaat eden kök olmayan uygulamalardan kaçınmanız gerektiğini söylemeniz güvenlidir. Bu RAM güçlendiriciler, SD kart hızlandırıcıları ve birleştiricileri içerir. Nadiren çalışırlar, telefonunuzu yavaşlatırlar ve çoğu zaman son derece müdahaleci reklamlarla doludurlar.

Hiç yorum yok:
Yaz yorum

Öne Çıkan Yayın

Eski telefonunuzu, her yerden izleyebileceğiniz bir ev güvenlik kamerasına nasıl dönüştürebilirsiniz

Yakın zamanda telefonları yükselttiyseniz ve eski cihazınızla ne yapacağınızdan emin değilseniz, bunu bir güvenlik kamerasına dönüştürmeyi d...

Youtube'de Biz

Etiketler

android (29) Araçlar (51) Debugger (1) Delphi (3) Güvenlik (41) Iphone (4) İnsan Hayatı (20) İnternet (22) Knight Online (2) Kriptoloji (18) Linux (13) Manga (2) OllyDbg (1) One Piece (3) Sistem (33) SQL (2) TV (1) Windows (45)

ads