RAM Vs ROM

RAM (Rastgele Erişim Belleği) ve ROM (Salt Okunur Bellek) bilgisayarın iki ana bellek türüdür. Bildiğiniz gibi, bu iki şey olmadan bir bilgisayarı çalıştıramayız.
Hepimiz bilgisayarı kullandık ve günlük görevlerimizi yerine getirmek için kullanıyorduk, ancak bilgisayarın nasıl çalıştığını öğrenmek için biraz daha derine inmeyi denemiyoruz. Her şey nasıl yapıldı? Ve neden bilgisayar hakkında biraz daha bilgi sahibi olmalısınız ve kullandığınız bileşenler. Birçok kişi şaşkın olur ve RAM ve ROM kavramını anlamıyor.
Hayır, suç, ama bilgisayar ile ilgili bu iki faktör, pil ve bilgisayarınızın depolama ve hız kısmı için çok önemlidir. Elleçleme gücü ve bilgisayar, içinde beslenen her bilgiyi işlemden geçirme biçimidir. Bunların hepsi, bir şekilde, doğrudan ve dolaylı olarak, Ram ve ROM tarafından yönetilmektedir. O zaman RAM ve ROM hakkında biraz daha derine inelim.
RAM ve ROM arasındaki ana fark, RAM'daki verilerin kalıcı olarak saklanmamasıdır, oysa ROM'da, bilgisayar kapatıldığında bile veri sonsuza kadar saklanır.
ROM'da veri komut dosyası oluşturma işlemi çok yavaş, ancak RAM'de bununla kıyaslandığında çok daha hızlı. RAM, verileri Gigabayt (16 GB'a kadar) olarak depolar ve ROM verileri Megabayt'ta depolar (4 MB'ye kadar).
RAM bilgisayar güç offed olduğunda uçucu bellek, RAM içinde veriler kayboldu, ancak ROM bilgisayar kapatmak sonra bile uçucu olmayan hafıza, ROM içinde saklanan veriler olduğunu yeniden erişilebilir.
Günümüzde, akıllı telefonlar ve tabletler gibi cihazlarda, ROM Uygulamalar ve verilerin depolanması için kullanılır (depolama olarak da adlandırılır), iç bellek olarak adlandırılır.
Normal olarak, RAM değiştirilebilir bir çip olduğu için, kolaylıkla doldurulamaz ROM dahili olduğu, fiş veya RAM fişten ancak.
ROM'da, veriler bir kez ve kalıcı olarak yazılır. ROM'daki veriler değiştirilemez ve yalnızca bilgisayar tarafından okunabilir.

RAM ve ROM arasındaki fark

Aşağıda farklılaştırılmış RAM ve ROM var, aşağıdaki tablo hızlı bilgi için yararlıdır ve aynı zamanda akademisyenler size yardımcı olacaktır.
VERI DEPOSUROM
1.Tam biçim Random Access MemoryTam biçim Salt Okunur Bellek.
2.RAM'deki veriler herhangi bir yerden herhangi bir zamanda erişilebilir.Adından da anlaşılacağı gibi, ROM'daki veriler sadece okunur, verilerin verilerini değiştiremeyiz, aslında bunu yapmak çok zor.
3.RAM'in performansı daha hızlıdır.ROM'un performansı RAM ile karşılaştırıldığında biraz daha yavaş.
4.Tüm verileri harici verileri depolar ve Uygulamalar'ı çalıştırmamıza izin verir.Sadece bilgisayarı açmak için gerekli olan önemli verileri toplar.
5.Uçucu hafızadır.Bilgisayar kapatıldığında veriler kaybolur.Uçucu olmayan bir hafızadır, veriler kalıcı olarak kaydedilir ve bilgisayar kapatılsa bile kaybolmaz.
6.2 çeşit RAM, Statik RAM ve Dinamik RAM vardır.Esas olarak 3 tip RAM, EPROM, Silinebilir ROM ve Programlanabilir ROM vardır.

RAM neden ROM'tan daha hızlıdır?

Giriş paragraflarını okudunuzsa, RAM'in neden daha hızlı ROM olduğunu sorgulayabilirsiniz. RAM'lar ROM'lara göre daha büyüktür, çünkü ROM'dan daha hızlı çalışmanın ana nedeni budur. Yazma sürecinin ROM'a göre RAM'de daha hızlı olmasının nedeni budur.
Hızlı olmak için RAM, ROM ile karşılaştırıldığında birçok avantaj ve ince farklar tutun. Ram 128 GB'a kadar çıkabilen daha fazla veri tutabiliyor (Şu andaki teknolojiye göre). Öte yandan ROM, 16 MB'ye kadar çıkabilen çok az veri ve bellek tutuyor.
Bunun dışında, ROM kısmı sadece bilgisayarlarla sınırlı değil, RAM kullanılıyor ve veri depolamakta ve akıllı telefonlar ve tabletler gibi farklı cihazların hızlarını arttırmakta önemli bir rol oynuyor.
Günümüzde, akıllı telefonların ve tabletlerin enkarnasyonları nedeniyle, RAM terimi dünya çapında insanlar için çok daha popüler ve tanıdık.
RAM terimi çoğu zaman akıllı telefonlarda hız, hafıza ve cihazın gücü için kullanılır, fakat aynı zamanda, ROM terimi, günümüzün teknolojik dünyasında çok fazla rolü olmayan modası sayılır.

RAM ve ROM çalışırken -

RAM ve ROM bilgisayarın temel parçalarıdır ve her ikisi de önemli bir rol oynar. Bilgisayarı açtığınızda, bazı karmaşık metinlerle siyah veya mavi ekran görebilirsiniz, bu süre zarfında ROM sabit diskten veri alır ve ekranda görüntülenir, ROM çalışırken budur. ROM, bilgisayarınızı açtığınızda birkaç saniye kontrol eder. Böylece, ROM bilgisayarın BIOS'unu saklar.
Bilgisayar açık olduğunda, işletim sistemi sabit diskten okunur ve ROM'a yüklenir. RAM'e yüklenen herhangi bir Uygulama veya oyun açtığınızda. Bu kadar GB'lerin RAM kullanılması tavsiye edilir.
Share:

Popular Posts

Öne Çıkan Yayın

Eski telefonunuzu, her yerden izleyebileceğiniz bir ev güvenlik kamerasına nasıl dönüştürebilirsiniz

Yakın zamanda telefonları yükselttiyseniz ve eski cihazınızla ne yapacağınızdan emin değilseniz, bunu bir güvenlik kamerasına dönüştürmeyi d...

En Çok Okunan Yayınlar

Blog Arşivi

Recent Posts