11 May 2018

Windows 10 Nasıl Fabrika Ayarlarına Sıfırlanır.

Bir Windows sıfırlama sorunları çözebilir, ancak aynı zamanda PC'nizdeki bloatware'i de kaldırabilir. Birkaç basit adımda, Microsoft'un kurtarma seçenekleri sıfırdan başlamanızı sağlar.

Windows PC'niz veya dizüstü bilgisayarınız ile ilgili sorun yaşıyorsanız, Microsoft, sık karşılaşılan sorunları düzeltmek için bilgisayarı sıfırlama seçeneğini sunar. Bu, sistem ve kayıt defteri sorunlarından PC'yi sıfırlamak için sıfırlamaya kadar değişebilir.
Mayıs 2016'da, Microsoft ayrıca Insider Preview yapılarında çalışan Windows PC'lerin temiz, bloatware içermeyen bir sürümünü yüklemek için bir araç yayınladı.
Bu makalede, size sunulan çeşitli seçenekleri inceleyeceğiz ve Windows makinenizi sıfırlama ve silme işleminde size yol göstereceğiz.

Nasıl sıfırlanır? Sorunu tanımlamayı deneyin.

Bu makaleyi okuyorsanız, büyük olasılıkla, bilgisayarınızı çeşitli yöntemlerle onarmayı denediniz, ancak eğer yapmadıysanız, bilgisayarı sıfırlamadan önce deneyebileceğiniz çeşitli düzeltmeler vardır.
Bu, BSOD kodlarını tanımlamaktan veya Windows PC'lerde sık karşılaşılan sorunları çözmekten kaynaklanabilir.

Nasıl fabrika ayarlarına sıfırlanır: Windows Kurtarma ve Sıfırlama seçenekleri

Yaşadığınız sorunu çözdüyseniz ve sorunu çözemediyseniz, bilgisayarı sıfırlamak isteyeceksiniz.
Bu seçeneği bulmak için, Başlat Menünüzde bulunan Ayarlar menüsüne veya Başlat Menüsünde 'Ayarlar' seçeneğine tıklayarak girebilirsiniz. Ayarlar açıldıktan sonra, 'Güncelle ve güvenlik' simgesine tıklayın ve ardından 'Kurtarma' seçeneğini seçin.
Şimdi 'Bu bilgisayarı Sıfırla' seçeneğiyle veya 'Gelişmiş başlangıç' seçeneğiyle sunulacaksınız. Bu PC'yi Sıfırla bölümünün altında 'Başlayın' seçeneğine tıklayın. İki seçeneğin de bulunduğu yeni bir pencere ile sunulacaksınız: 'Dosyalarımı sakla' ve 'Her şeyi kaldır' - her iki seçenek de farklı olduğundan İkinize de yürüyelim.
Dosyalarımı sakla Bu seçeneği belirledikten sonra, uygulamaları ve ayarları kaldırmak, ancak kişisel dosyalarınıza dokunulmamasını sağlamaktır. Seçenek üzerinde bulunan seçeneği kaldırmak için kaldırılacak uygulamaları yükleyecektir. Bu, Windows Mağazası uygulamalarından yüklediğiniz Programlara olabilir. Devam etmeyi seçerseniz, PC'niz yeni masaüstünüzde (işlem tamamlandıktan sonra) sıfırlama işlemi ile kaldırılan uygulamaların ve programların bir listesini kaydedecektir.
Uygulamaları ve programları yeniden yüklemekten memnunsanız, İleri'ye basın ve Windows'un bilgisayarınızda yapmak için neyin söz konusu olduğunu doğrulamanız istenir.
Sıfırla'ya basın ve bilgisayarın sıfırlanmasına sabırla bekleyin.

Her şeyi kaldır

Kişisel dosyalarınızla ilgili endişeleriniz yoksa ve bunları ayrı bir sürücüye yedeklemeniz gerekiyorsa, bu seçenek yukarıdaki seçeneklerden çok daha fazlasını kaldırır.
Bu seçeneği tıkladıktan sonra iki seçenekle sunulacaksınız: 'Sadece dosyalarımı kaldır', bu da sıfırladıktan sonra bilgisayarlarını kullanmak isteyenlere yöneliktir. Diğer seçenek ise, 'Dosyaları kaldır ve sürücüyü temizle', bilgisayarı satmak veya başka bir yapıdaki parçaları geri dönüştürmek isteyenlere yöneliktir. İkinci seçeneğin silinmesi çok daha uzun sürüyor, çünkü sıfırlama işlemi sabit diskinizi birkaç kez siliyor, çünkü birinin silinmiş dosyalarınıza erişmesi zor oluyor.
İstediğiniz sonucu seçtikten sonra, mevcut sisteminizden nelerin silineceğini bildiren bir onay penceresi ile size sunulacak.

Bu bilgisayarı sıfırla

Yukarıdaki seçeneklerden hangisini seçerseniz seçin, PC'niz yeniden başlatılacak ve tam olarak sıfırlanacak saatler değilse, birkaç dakika sürecektir. Sıfırlamanın süresi boyunca bilgisayarınızı kullanamayacaksınız ve PC'niz birkaç kez yeniden başlatılabilir. - o yüzden ameliyathaneyi kapatmamaya dikkat edin.
Bilgisayar yeniden başlatıldıktan sonra, uygulamalarınızı ve programlarınızı yeniden yüklemeye, Windows ayarlarınızı yapılandırmaya ve bilgisayarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Sorununuz hala çözülmediyse, PC'yi bir uzmana veya bir daha çözüm aramaya önerdiğimiz bir donanım sorunu olabilir.

Nasıl sıfırlanır Windows 10: Windows 10 bloatware nasıl kaldırılır

Bazı Windows PC'lerde, bu programlara tokatlamak istediğiniz etiket ne olursa olsun, bloatware veya crapware olarak kabul edilen önceden yüklenmiş uygulamalarla birlikte gelir, bunlar Windows PC üreticiniz tarafından yüklenen OEM programlardır (Dell veya HP gibi). sana yardım etmek için Ancak, bazıları bunu Windows PC'lerini kullanmaya yönelik bir saldırı olarak görüyor.
Neyse ki Microsoft, makinelerinizi, Windows programlarınızı temizleyerek, temiz bir Windows yüklemesiyle kurmanıza olanak tanıyan bir araç yayımladı. Bu yöntemin bilgisayarınızın tüm ilgili sürücülerini bulmanızı gerektireceği konusunda uyarılmanız gerekir ve bu da bazen kaynakların zor olmasına neden olabilir - bu yüzden devam etmeden önce tüm ilgili sürücüleri (ses, ana kart ve yonga seti sürücüleri gibi) bulabildiğinizden emin olun. .
Sıfırlama aracını kullanmak için, bir Windows Insider Önizleme yapısında olmanız gerekir: Ayarlar> Güncelle ve güvenlik> Windows Update> Gelişmiş seçenekler> İçeriden Önizleme Önizleme yapıları oluştur> Başlayın.
Bir Insider Preview yapısına girdikten sonra, aracı doğrudan Microsoft'un web sitesinden indirebilirsiniz Microsoft'un blog yazısı hakkındaki prosedürle ilgili daha fazla bilgiyi de görebilirsiniz .
Unutmayın, bu seçenek sürücünüzü tamamen silecektir, bu yüzden tüm kişisel dosyalarınızın ve programlarınızın ayrı bir sürücüde yedeklendiğinden emin olun.
Bir İçeriden Önizleme yapmıyorsanız, şu anda aşağıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi, temiz bir Windows yüklemesi gerçekleştiremezsiniz ve bir hatayla karşılaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:
Yaz yorum

Öne Çıkan Yayın

Eski telefonunuzu, her yerden izleyebileceğiniz bir ev güvenlik kamerasına nasıl dönüştürebilirsiniz

Yakın zamanda telefonları yükselttiyseniz ve eski cihazınızla ne yapacağınızdan emin değilseniz, bunu bir güvenlik kamerasına dönüştürmeyi d...

Youtube'de Biz

Etiketler

android (29) Araçlar (51) Debugger (1) Delphi (3) Güvenlik (41) Iphone (4) İnsan Hayatı (20) İnternet (22) Knight Online (2) Kriptoloji (18) Linux (13) Manga (2) OllyDbg (1) One Piece (3) Sistem (33) SQL (2) TV (1) Windows (45)

ads